Resultat Totalt - Per åldersgrupp med mellantider 
 
  Tävling  Järfälla Nationella 2012    Utskriftsdatum  22 april 2012   
  Tävlingsort  Järfälla    Utskriftstid  18:02   
  Arrangör  Järfälla Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  21 april 2012         
 
 
Gren 1, 200m Frisim Herrar, Finaler 15 år och yngre 
Sponsor: TYR 
SR: Anders Holmertz (1968) 1:44.69 1992-03-01 
SR Juniorer: Mattias Carlsson (1990) 1:46.12 2009-01-30 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Rasmus Rantanen  1997  Falu Simsällskap    28.98  1:01.76  1:35.18    2:07.89   
Sean Zhong  1998  Täby Sim    29.55  1:02.78  1:36.22    2:08.29   
Samuel Törnqvist  1997  Väsby Simsällskap    28.95  1:01.28  1:35.37    2:08.41   
Gustav Swedenborg  1998  Järfälla Simsällskap    29.99  1:03.02  1:36.42    2:08.96   
Fredrik Nilsson  1997  Upsala Simsällskap    29.49  1:02.36  1:35.76    2:09.03   
Karl Gustav Gérnyi  1999  Danderyds Sim Club For Swimmin    29.27  1:02.29  1:36.60    2:10.93   
Joel Severin  1997  Spårvägens Simförening    29.75  1:03.00  1:38.05    2:13.15   
Daniel Sjöblom Ahlström  1998  Spårvägens Simförening    29.56  1:02.33  1:37.39    2:13.25   
Nathaniel Jousefi  1997  Upsala Simsällskap    28.45  1:02.44  1:39.15    2:14.11   
10  Arvid Kjellén  1998  Spårvägens Simförening    29.78  1:03.78  1:39.74    2:15.01   
11  Hannes Hjärne  1997  Skuru Idrottsklubb    29.80  1:03.71  1:39.18    2:15.66   
12  Johan Norlin  1997  Sundsvalls Simsällskap    31.25  1:06.54  1:42.19    2:16.10   
13  Oliver Freiholtz  1997  Spårvägens Simförening    30.72  1:05.35  1:41.11    2:16.23   
14  Sean Johansson  1997  Upsala Simsällskap    28.25  1:02.67  1:39.81    2:16.64   
15  Emil Dahlberg  1997  Sundsvalls Simsällskap    31.40  1:06.27  1:42.52    2:16.71   
16  David Holm-Reise  1997  Spårvägens Simförening    30.13  1:04.99  1:41.88    2:18.22   
17  Axel Gudehn  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    30.89  1:05.85  1:42.88    2:19.09   
18  Sebastian Modin  1997  Järfälla Simsällskap    32.40  1:07.87  1:44.02    2:19.99   
19  Johan Strandberg  1997  Sundsvalls Simsällskap    32.52  1:09.83  1:47.72    2:22.08   
20  Kristoffer Wallenbro  1997  Spårvägens Simförening    31.47  1:06.98  1:44.65    2:22.70   
                     
 
Gren 1, 200m Frisim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: TYR 
SR: Anders Holmertz (1968) 1:44.69 1992-03-01 
SR Juniorer: Mattias Carlsson (1990) 1:46.12 2009-01-30 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Oskar Persson  1995  Wisby Simsällskap    28.29  58.81  1:30.65    2:03.54   
Henrik Bolle  1996  Järfälla Simsällskap    28.70  1:00.57  1:33.33    2:04.95   
Haider Adel Ali  1995  Spårvägens Simförening    28.94  1:00.96  1:33.34    2:06.03   
Felix Gudehn  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    28.52  1:00.19  1:32.92    2:06.27   
Max Bergh  1996  Väsby Simsällskap    29.12  1:01.36  1:34.34    2:06.48   
Olle Lindberg  1995  Simklubben Ena    29.08  1:01.21  1:34.00    2:07.02   
David Westin  1995  Sala Simsällskap    29.55  1:02.23  1:34.89    2:07.65   
Marcus Åsberg  1996  Simklubben Ägir    28.85  1:00.90  1:34.28    2:07.83   
Oscar Frisk-Garcia  1996  Väsby Simsällskap    29.03  1:00.94  1:34.74    2:08.19   
10  Joel Huth  1996  Södertörns Simsällskap    28.27  1:00.61  1:34.83    2:08.46   
11  Adam Rydstedt  1996  Hudiksvalls Simsällskap    29.63  1:02.93  1:36.23    2:08.57   
12  Oliver Hegardt  1996  Danderyds Sim Club For Swimmin    29.55  1:02.54  1:36.17    2:09.53   
13  Leon Lindström  1996  Danderyds Sim Club For Swimmin    29.26  1:01.85  1:35.91    2:10.56   
14  Jack Sjölund  1995  Skuru Idrottsklubb    29.13  1:01.64  1:36.91    2:11.68   
15  Johannes Ålander  1995  Simklubben Ena    27.91  59.15  1:34.27    2:14.00   
16  Dominik Jackiewicz  1996  Sundsvalls Simsällskap    29.48  1:02.76  1:38.76    2:14.45   
17  Tim Filipsson  1996  Skuru Idrottsklubb    29.24  1:02.82  1:39.18    2:15.93   
                     
 
Gren 1, 200m Frisim Herrar, Finaler 18 år och äldre 
Sponsor: TYR 
SR: Anders Holmertz (1968) 1:44.69 1992-03-01 
SR Juniorer: Mattias Carlsson (1990) 1:46.12 2009-01-30 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Gustav Carlsson  1993  IF Åland    27.01  56.17  1:26.52    1:56.75   
Ernst Winsa  1993  Södertörns Simsällskap    27.62  57.66  1:29.54    2:02.34   
Kristian Persson  1993  Södertörns Simsällskap    28.23  59.20  1:32.20    2:04.81   
Mikael Assarsson  1994  Täby Sim    28.40  1:00.44  1:33.31    2:05.04   
Elias Kirilmaz  1994  Järfälla Simsällskap    29.17  59.98  1:31.69    2:05.16   
Jesper Falk  1994  Skuru Idrottsklubb    30.04  1:03.81  1:39.59    2:14.95   
Daniel Rosenkvist  1987  Kanaans Simsällskap            DNS   
                     
 
Gren 2, 200m Frisim Damer, Finaler 15 år och yngre 
Sponsor: TYR 
SR: Sarah Sjöström (1993) 1:52.58 2011-11-26 
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 1:52.58 2011-11-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Emma Varga  1997  Danderyds Sim Club For Swimmin    30.17  1:03.22  1:37.41    2:11.95   
Frida Berglund  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    31.54  1:05.65  1:40.72    2:15.82   
Lovisa Malmgren  1997  Spårvägens Simförening    31.50  1:05.46  1:41.00    2:16.42   
Cecilia Svensson  1997  Sundsvalls Simsällskap    31.88  1:06.94  1:42.87    2:16.55   
Alice Sundberg  1999  Danderyds Sim Club For Swimmin    31.38  1:06.25  1:42.05    2:16.67   
Emma Öhman  1997  Wisby Simsällskap    32.49  1:07.20  1:42.93    2:17.59   
Lina Bergqvist  1998  Sundsvalls Simsällskap    32.86  1:08.05  1:43.52    2:18.03   
Enya Mcpheat  1997  Skuru Idrottsklubb    33.01  1:08.72  1:44.36    2:19.02   
Linda Lidström  1997  Järfälla Simsällskap    32.85  1:08.62  1:44.37    2:19.14   
10  Elin Svärd  1998  Falu Simsällskap    31.64  1:07.53  1:44.00    2:20.32   
11  Sofia von Sydow  1997  Skuru Idrottsklubb    30.73  1:05.63  1:43.38    2:20.61   
12  Eveline Westberg  1997  Sundsvalls Simsällskap    32.30  1:07.53  1:43.91    2:20.82   
13  Frida Hedlund  1999  Sundsvalls Simsällskap    32.85  1:09.04  1:46.01    2:20.96   
14  Emma Sundstedt  1998  Spårvägens Simförening    33.06  1:09.97  1:46.64    2:21.77   
15  Alva Werner  1998  Wisby Simsällskap    32.57  1:08.74  1:46.49    2:23.36   
16  Linda Brännlund  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    34.37  1:11.55  1:49.04    2:25.98   
17  Maja Plars  1998  Järfälla Simsällskap    34.16  1:11.40  1:50.29    2:26.95   
18  Cornelia Eklund  2000  Järfälla Simsällskap    35.42  1:12.97  1:50.60    2:27.60   
19  Amelia Lundblom  1999  Sundsvalls Simsällskap    34.10  1:12.17  1:51.11    2:28.54   
20  Ida Österman  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    34.08  1:12.44  1:52.30    2:30.32   
21  Vendela Vicko  1997  Spårvägens Simförening    33.13  1:10.38  1:49.59    2:30.35   
22  Moa Lindahl  1999  Spårvägens Simförening    34.50  1:12.57  1:51.86    2:30.43   
23  Nina Bring  1999  Spårvägens Simförening    33.26  1:11.41  1:52.28    2:32.98   
24  Wilma Tukonen  1998  Spårvägens Simförening    34.42  1:13.11  1:53.80    2:33.63   
25  Maja Bollbring  1999  Sundsvalls Simsällskap    34.45  1:13.44  1:54.11    2:33.80   
26  Tilde Levander  2000  Järfälla Simsällskap    36.24  1:15.68  1:56.25    2:33.95   
27  Ellen Holmberg  1998  Upsala Simsällskap    33.69  1:13.52  1:55.18    2:34.85   
28  Alice Franzén  1998  Spårvägens Simförening    34.79  1:13.66  1:55.20    2:35.93   
29  Emma Garmelius  1999  Spårvägens Simförening    34.41  1:14.94  1:56.56    2:36.13   
30  Lina Sundman  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    35.49  1:15.65  1:58.34    2:40.99   
31  Matilda Flood  1999  Spårvägens Simförening    37.21  1:19.80  2:03.50    2:46.65   
                     
 
Gren 2, 200m Frisim Damer, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: TYR 
SR: Sarah Sjöström (1993) 1:52.58 2011-11-26 
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 1:52.58 2011-11-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Carin Klasson  1995  Södertörns Simsällskap    30.54  1:03.50  1:37.16    2:09.62   
Tilda Blick  1996  Sundsvalls Simsällskap    30.21  1:04.23  1:39.79    2:15.71   
Danielle Lönnberg  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    32.42  1:07.26  1:43.22    2:18.85   
Emma Bärnau  1995  Väsby Simsällskap    33.75  1:10.31  1:47.54    2:24.47   
Matilda Vestberg  1996  Sundsvalls Simsällskap    32.95  1:10.25  1:48.66    2:26.15   
Molly Bollbring  1996  Sundsvalls Simsällskap    33.69  1:11.33  1:50.80    2:29.16   
Mari Edlert  1995  Upsala Simsällskap    33.44  1:12.56  1:53.58    2:34.41   
Filippa Feria Söderholm  1996  Bålsta Simklubb    36.85  1:17.89  2:02.09    2:44.52   
Therese Lundqvist  1996  Simklubben Ägir            DSQ   
                     
 
Gren 2, 200m Frisim Damer, Finaler 18 år och äldre 
Sponsor: TYR 
SR: Sarah Sjöström (1993) 1:52.58 2011-11-26 
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 1:52.58 2011-11-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Rebecka Lithander  1992  Solna Sundbyberg SS 04    30.25  1:02.94  1:36.07    2:08.90   
Julia Pedersen  1993  Simklubben Ena    30.15  1:02.60  1:36.47    2:11.23   
Julia Thurfjell  1994  Solna Sundbyberg SS 04    31.72  1:06.12  1:41.10    2:17.21   
Katarina Burman  1993  Upsala Simsällskap    33.50  1:10.85  1:49.99    2:27.66   
Julia Norén  1994  Upsala Simsällskap    32.97  1:09.82  1:49.32    2:27.73   
                     
 
Gren 3, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 15 år och yngre 
SR: Jakob Dorch (1985) 58.12 2009-12-10 
SR Juniorer: Niklas Tour (1989) 59.87 2009-11-11 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Benjamin Dzihic  1997  Sundsvalls Simsällskap    32.64        1:08.97   
David Kruthammar  1997  Täby Sim    34.36        1:12.64   
Hannes Hjärne  1997  Skuru Idrottsklubb    35.29        1:14.31   
William Lulek  1998  Skuru Idrottsklubb    34.59        1:14.64   
Gustav Strömbeck  1997  Wisby Simsällskap    35.45        1:15.16   
Jesper Eklund  1998  Köpings Simsällskap    35.68        1:16.05   
Eldin Kadic  1999  Eskilstuna Simsällskap    35.76        1:16.10   
Joel Severin  1997  Spårvägens Simförening    35.84        1:16.78   
Oscar Olsson  1997  Järfälla Simsällskap    38.26        1:19.90   
10  Alexander Kubat  1998  Järfälla Simsällskap    37.80        1:21.68   
11  Vincent Kiippa  1997  Skuru Idrottsklubb    38.26        1:21.82   
12  Samuel Talback  2000  Järfälla Simsällskap    39.64        1:24.52   
13  Fredrik Olsson  1999  Järfälla Simsällskap    40.62        1:26.12   
14  William Brand-Larsson  1998  Eskilstuna Simsällskap    40.90        1:27.60   
15  Erik Reinholdz  1997  Södertörns Simsällskap    41.24        1:27.81   
16  Joel Hambraeus  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    41.20        1:27.95   
17  Stefan Biscevic  1998  Eskilstuna Simsällskap    40.86        1:28.16   
18  Mattin Zarrabi  1998  Täby Sim    41.22        1:28.37   
19  Marko Biscevic  1998  Eskilstuna Simsällskap    41.07        1:29.74   
20  Thomas Näslund  1997  Stockholms Kappsimningsklubb    42.25        1:29.83   
21  Samuel Bladin  1999  Järfälla Simsällskap    43.11        1:32.21   
22  Alfred Pohl  1997  Stockholms Kappsimningsklubb    43.83        1:32.62   
23  Sebastian Brand-Larsson  1998  Eskilstuna Simsällskap    44.42        1:33.13   
24  Elias Fröde  2001  Järfälla Simsällskap    44.54        1:35.53   
25  Benjamin Lindmark  1998  Simklubben Ägir    43.80        1:36.43   
David Wimmerstedt  1997  Upsala Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 3, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
SR: Jakob Dorch (1985) 58.12 2009-12-10 
SR Juniorer: Niklas Tour (1989) 59.87 2009-11-11 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Niklas Block  1995  Simklubben Ägir    33.28        1:10.64   
Eric Lundström  1996  Sundsvalls Simsällskap    33.20        1:10.65   
Alexander Ozerov  1996  Väsby Simsällskap    33.57        1:10.80   
Oskar Nilsson  1995  Täby Sim    33.75        1:11.19   
Calle Westberg  1995  Täby Sim    33.94        1:12.43   
Tobias Henriksson  1996  Spårvägens Simförening    33.84        1:12.52   
Alexander Hagelin  1995  Simklubben Ena    36.08        1:16.90   
Samuel Westrin  1996  Sundsvalls Simsällskap    36.06        1:18.03   
David Stalberg  1996  Södertörns Simsällskap    37.08        1:19.08   
10  Mårten Melander  1996  Bollnäs Simsällskap    36.87        1:19.13   
11  Jens Jacob Aabel Nordkvist  1995  Danderyds Sim Club For Swimmin    36.55        1:19.57   
12  Jack Sjölund  1995  Skuru Idrottsklubb    37.88        1:21.64   
13  Joel Huth  1996  Södertörns Simsällskap    38.62        1:22.20   
14  Kristoffer Hedlund  1996  Eskilstuna Simsällskap    39.01        1:23.17   
Patrik Eriksson  1996  Spårvägens Simförening            DNS   
                     
 
Gren 3, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 18 år och äldre 
SR: Jakob Dorch (1985) 58.12 2009-12-10 
SR Juniorer: Niklas Tour (1989) 59.87 2009-11-11 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Johan Vakoniemi  1985  Tyresö Simsällskap    33.16        1:10.57   
Max Eriksson  1994  Solna Sundbyberg SS 04    33.85        1:11.45   
Andreas Gustavsson  1994  Väsby Simsällskap    34.40        1:13.06   
Ernst Winsa  1993  Södertörns Simsällskap    34.53        1:13.32   
Daniel Ojaste  1994  Spårvägens Simförening    34.63        1:13.99   
Robin Cederqvist  1989  Wisby Simsällskap    34.45        1:15.10   
Niklas Inde  1993  Täby Sim    34.49        1:15.69   
                     
 
Gren 4, 100m Bröstsim Damer, Finaler 15 år och yngre 
Sponsor: Hallberg-Sekrom Fab AB 
SR: Emma Igelström (2003) 1:05.11 2003-03-16 
SR Juniorer: Joline Höstman (1988) 1:06.13 2008-11-11 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Malin Atran  1998  Järfälla Simsällskap    36.99        1:18.11   
Pauline Korssell  1997  Täby Sim    37.11        1:18.68   
Agnes Wiiand  1997  Väsby Simsällskap    37.89        1:19.29   
Malin Wallén  1997  Spårvägens Simförening    37.60        1:19.31   
Elin Taraldsson  1997  Väsby Simsällskap    37.67        1:19.77   
Julia Nilsson  1999  Spårvägens Simförening    38.73        1:21.55   
Erika Gardelin  1997  Spårvägens Simförening    37.45        1:21.77   
Julia Ewerbring  1998  Täby Sim    38.46        1:22.52   
Julia Norlin  1998  Upsala Simsällskap    39.44        1:23.83   
10  Amanda Fredriksson  1998  Järfälla Simsällskap    40.10        1:25.01   
11  Zhanna Kuhry  1998  Täby Sim    40.56        1:25.64   
12  Agnes Fährlin  1998  Spårvägens Simförening    39.87        1:25.76   
13  Lisa Grundin  1998  Täby Sim    40.56        1:25.91   
14  Louise Hagström  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    40.28        1:26.25   
15  Hanna Ekengren  1998  Sundsvalls Simsällskap    41.57        1:26.80   
16  Alice Sundberg  1999  Danderyds Sim Club For Swimmin    41.75        1:27.10   
17  Ebba Nylander  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    41.36        1:29.94   
18  Julia Augustsson  1998  Täby Sim    42.40        1:30.45   
19  Henny Reuterskiöld  1999  Danderyds Sim Club For Swimmin    42.87        1:30.95   
20  Carolina Andersson  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    43.45        1:31.01   
21  Lina Sundman  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    44.26        1:33.00   
22  Julia Åhlen  1997  Simklubben Ägir    45.05        1:37.14   
23  Matilda Flood  1999  Spårvägens Simförening    46.65        1:40.47   
24  Elin Strand  1998  Eskilstuna Simsällskap    48.08        1:42.27   
                     
 
Gren 4, 100m Bröstsim Damer, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Hallberg-Sekrom Fab AB 
SR: Emma Igelström (2003) 1:05.11 2003-03-16 
SR Juniorer: Joline Höstman (1988) 1:06.13 2008-11-11 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Matilda Sjödin  1995  Simklubben Ägir    35.40        1:15.99   
Josefin Lantz  1996  Väsby Simsällskap    36.13        1:17.03   
Vendela Mörkdal  1995  Skuru Idrottsklubb    35.93        1:18.17   
Matilda Persson  1995  Wisby Simsällskap    37.06        1:18.46   
Sofia Sandholm  1995  Täby Sim    38.56        1:23.00   
Josefine Norlin  1996  Väsby Simsällskap    38.58        1:23.21   
Julia Thurin  1996  IF Åland    38.96        1:23.24   
Isabella Lian  1996  Skuru Idrottsklubb    39.12        1:23.35   
Lisa Wiklund  1996  Väsby Simsällskap    38.81        1:24.71   
10  Saskia Kuhlins  1996  Spårvägens Simförening    40.13        1:25.18   
11  Ida-Karin Fjällmyr  1995  Simklubben Ena    38.98        1:25.56   
12  Mikaela Sigvardsson  1996  Spårvägens Simförening    40.28        1:25.63   
13  Malin Burman  1996  Upsala Simsällskap    40.14        1:25.88   
                     
 
Gren 4, 100m Bröstsim Damer, Finaler 18 år och äldre 
Sponsor: Hallberg-Sekrom Fab AB 
SR: Emma Igelström (2003) 1:05.11 2003-03-16 
SR Juniorer: Joline Höstman (1988) 1:06.13 2008-11-11 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Erica Ackerstierna  1992  Simklubben Ena    33.60        1:13.06   
Jennie Sveronius  1994  Bollnäs Simsällskap    35.92        1:16.07   
Sara Finati  1992  Stockholms Kappsimningsklubb    36.79        1:18.27   
Erica Granesäter  1984  IF Åland    36.74        1:18.28   
Nathalie Rege  1994  Danderyds Sim Club For Swimmin    37.60        1:20.44   
                     
 
Gren 5, 800m Frisim Herrar, Finaler 15 år och yngre 
SR: Stefan Persson (1967) 7:58.08 1987-04-12 
SR Juniorer: Gustav Åberg Lejdström (1992) 7:58.76 2011-11-26 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Gustav Strömbeck  1997  Wisby Simsällskap    1:06.63  2:17.18  3:28.62  4:39.73  9:23.17   
          5:50.97  7:02.05  8:13.10       
Gustav Frödeberg  1997  Väsby Simsällskap    1:07.16  2:18.63  3:30.38  4:42.36  9:32.94   
          5:54.93  7:08.23  8:21.03       
Emil Dahlberg  1997  Sundsvalls Simsällskap    1:09.27  2:24.67  3:40.05  4:56.25  9:53.81   
          6:11.87  7:29.27  8:43.56       
Kristoffer Wallenbro  1997  Spårvägens Simförening    1:12.47  2:32.05  3:51.66  5:14.54  10:46.02   
          6:37.09  7:59.95  9:22.91       
                     
 
Gren 5, 800m Frisim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
SR: Stefan Persson (1967) 7:58.08 1987-04-12 
SR Juniorer: Gustav Åberg Lejdström (1992) 7:58.76 2011-11-26 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Oskar Persson  1995  Wisby Simsällskap    1:03.10  2:09.92  3:17.83  4:25.33  8:57.03   
          5:33.78  6:42.41  7:50.64       
Fredrik Ekesten  1995  Simklubben Ena    1:02.14  2:10.12  3:21.31  4:32.88  9:16.65   
          5:45.52  6:57.29  8:09.01       
Nicklas Eriksson  1996  Nyköpings Simsällskap    1:09.19  2:25.65  3:44.25  5:03.26  10:13.06   
          6:21.70  7:39.44  8:57.25       
Kristoffer Hedlund  1996  Eskilstuna Simsällskap    1:10.10  2:28.62  3:49.51  5:13.36  10:50.05   
          6:38.65  8:05.18  9:30.00       
                     
 
Gren 6, 400m Frisim Damer, Finaler 15 år och yngre 
Sponsor: Mytolerans AB 
SR: Gabriella Fagundez (1985) 4:03.27 2009-12-12 
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 4:03.60 2011-10-16 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    1:08.28  2:19.01  3:29.98    4:40.13   
Emma Öhman  1997  Wisby Simsällskap    1:08.02  2:19.53  3:30.27    4:40.94   
Linda Lidström  1997  Järfälla Simsällskap    1:09.66  2:21.92  3:35.74    4:48.66   
Rebecka Bergström  1997  Solna Sundbyberg SS 04    1:10.00  2:23.60  3:38.09    4:51.19   
Lina Bergqvist  1998  Sundsvalls Simsällskap    1:09.75  2:23.35  3:37.14    4:51.39   
Klara Wallenbro  1997  Spårvägens Simförening    1:09.14  2:22.99  3:38.14    4:52.08   
Eveline Westberg  1997  Sundsvalls Simsällskap    1:10.03  2:23.76  3:39.39    4:56.86   
Sofia von Sydow  1997  Skuru Idrottsklubb    1:10.25  2:26.72  3:44.17    5:01.29   
Frida Hedlund  1999  Sundsvalls Simsällskap    1:12.63  2:29.72  3:47.48    5:02.72   
10  Amelia Lundblom  1999  Sundsvalls Simsällskap    1:14.27  2:32.46  3:50.96    5:07.93   
11  Moa Lindahl  1999  Spårvägens Simförening    1:14.78  2:35.30  3:56.07    5:14.69   
12  Nina Bring  1999  Spårvägens Simförening    1:15.48  2:36.15  3:58.21    5:16.43   
13  Maja Plars  1998  Järfälla Simsällskap    1:14.51  2:36.69  3:57.80    5:16.76   
14  Wilma Tukonen  1998  Spårvägens Simförening    1:14.76  2:36.96  3:59.71    5:19.97   
15  Alice Franzén  1998  Spårvägens Simförening    1:15.71  2:37.71  4:00.98    5:22.70   
16  Rebecka Bankefors  1998  Upsala Simsällskap    1:12.97  2:36.42  4:02.93    5:28.76   
17  Ida Asplund  1999  Eskilstuna Simsällskap    1:19.93  2:45.80  4:13.57    5:39.80   
18  Erica Boman  1997  Simklubben Ägir    1:22.08  2:52.74  4:23.67    5:52.21   
19  Julia Åhlen  1997  Simklubben Ägir    1:23.01  2:54.79  4:28.18    6:00.19   
                     
 
Gren 6, 400m Frisim Damer, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Mytolerans AB 
SR: Gabriella Fagundez (1985) 4:03.27 2009-12-12 
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 4:03.60 2011-10-16 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap    1:06.36  2:16.01  3:25.97    4:36.30   
Louise Åberg  1995  Täby Sim    1:06.95  2:18.95  3:32.41    4:43.00   
Tove Sparrman  1996  Väsby Simsällskap    1:05.96  2:17.33  3:29.66    4:43.33   
Tilda Blick  1996  Sundsvalls Simsällskap    1:08.04  2:21.35  3:34.19    4:43.62   
Emma Bring  1995  Spårvägens Simförening    1:08.11  2:21.24  3:34.14    4:43.89   
Ida Edin  1996  Spårvägens Simförening    1:09.00  2:21.23  3:34.09    4:47.66   
Åsa Hambraeus  1996  Täby Sim    1:08.91  2:21.34  3:36.06    4:50.47   
Danielle Lönnberg  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    1:10.59  2:24.99  3:40.03    4:54.20   
Matilda Vestberg  1996  Sundsvalls Simsällskap    1:13.80  2:33.76  3:53.23    5:13.07   
10  Petronella Läckgren  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    1:15.62  2:35.93  3:57.65    5:18.53   
11  Molly Bollbring  1996  Sundsvalls Simsällskap    1:16.25  2:37.89  4:00.36    5:22.40   
12  Therese Lundqvist  1996  Simklubben Ägir    1:18.99  2:45.21  4:12.72    5:38.58   
13  Filippa Feria Söderholm  1996  Bålsta Simklubb    1:20.27  2:49.44  4:18.05    5:43.94   
                     
 
Gren 6, 400m Frisim Damer, Finaler 18 år och äldre 
Sponsor: Mytolerans AB 
SR: Gabriella Fagundez (1985) 4:03.27 2009-12-12 
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 4:03.60 2011-10-16 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Rebecka Lithander  1992  Solna Sundbyberg SS 04    1:06.81  2:15.57  3:24.39    4:30.94   
Julia Pedersen  1993  Simklubben Ena    1:07.27  2:18.48  3:29.93    4:42.32   
Sandra Andersson  1994  Eskilstuna Simsällskap    1:16.89  2:39.50  4:04.42    5:29.20   
                     
 
Gren 7, 200m Medley Herrar, Finaler 15 år och yngre 
Sponsor: Brödernas Bageri AB 
SR: Simon Sjödin (1986) 1:55.72 2009-11-11 
SR Juniorer: Christoffer Wallin (1990) 1:57.20 2009-12-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
William Lulek  1998  Skuru Idrottsklubb    30.99  1:08.75  1:51.65    2:24.35   
Samuel Törnqvist  1997  Väsby Simsällskap    29.74  1:06.15  1:50.74    2:24.48   
Sean Johansson  1997  Upsala Simsällskap    29.35  1:06.13  1:49.11    2:24.59   
Axel Bååthe  1997  Skuru Idrottsklubb    29.09  1:06.52  1:51.85    2:25.00   
Nathaniel Jousefi  1997  Upsala Simsällskap    30.15  1:10.50  1:55.72    2:28.61   
Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    31.99  1:10.31  1:54.24    2:28.72   
Filip Hedman  1998  Täby Sim    32.71  1:09.81  1:55.73    2:29.33   
Karl Gustav Gérnyi  1999  Danderyds Sim Club For Swimmin    33.18  1:10.61  1:55.88    2:29.59   
Gustav Swedenborg  1998  Järfälla Simsällskap    33.74  1:12.71  1:57.07    2:30.37   
10  Oliver Freiholtz  1997  Spårvägens Simförening    31.62  1:09.95  1:57.33    2:34.07   
11  Viktor Fridsjö  1998  Järfälla Simsällskap    32.95  1:13.06  2:00.61    2:36.20   
12  Erik Reinholdz  1997  Södertörns Simsällskap    34.95  1:12.47  2:02.92    2:36.32   
13  Jesper Eklund  1998  Köpings Simsällskap    34.29  1:16.64  2:01.81    2:38.07   
14  Oscar Olsson  1997  Järfälla Simsällskap    35.85  1:18.96  2:03.63    2:38.48   
15  Sebastian Modin  1997  Järfälla Simsällskap    33.36  1:14.72  2:01.23    2:38.69   
16  Samuel Talback  2000  Järfälla Simsällskap    34.67  1:16.81  2:03.28    2:41.97   
17  Eldin Kadic  1999  Eskilstuna Simsällskap    35.00  1:20.85  2:04.06    2:42.90   
18  Alexander Kubat  1998  Järfälla Simsällskap    36.05  1:18.78  2:06.01    2:43.59   
19  Lukas Peterson  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    34.34  1:15.88  2:06.17    2:44.25   
20  Joel Hambraeus  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    37.38  1:21.33  2:10.52    2:46.51   
21  Stefan Biscevic  1998  Eskilstuna Simsällskap    36.63  1:18.33  2:08.76    2:47.98   
22  William Brand-Larsson  1998  Eskilstuna Simsällskap    38.03  1:22.45  2:11.21    2:48.30   
23  Fredrik Olsson  1999  Järfälla Simsällskap    37.90  1:22.04  2:10.19    2:50.55   
24  Robin Hanson  2001  Järfälla Simsällskap    35.28  1:20.65  2:13.37    2:51.89   
25  Marko Biscevic  1998  Eskilstuna Simsällskap    36.80  1:20.84  2:14.40    2:54.38   
26  Alexander Sandin  2000  Simklubben Ägir    42.44  1:36.96  2:35.81    3:21.80   
Arvid Kjellén  1998  Spårvägens Simförening            DSQ   
Daniel Sjöblom Ahlström  1998  Spårvägens Simförening            DSQ   
David Wimmerstedt  1997  Upsala Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 7, 200m Medley Herrar, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Brödernas Bageri AB 
SR: Simon Sjödin (1986) 1:55.72 2009-11-11 
SR Juniorer: Christoffer Wallin (1990) 1:57.20 2009-12-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Johannes Ålander  1995  Simklubben Ena    29.94  1:05.62  1:46.30    2:19.43   
Anton Lüning  1996  Spårvägens Simförening    29.55  1:05.01  1:47.76    2:20.26   
Niklas Block  1995  Simklubben Ägir    31.22  1:09.38  1:48.71    2:22.31   
Tim Filipsson  1996  Skuru Idrottsklubb    29.51  1:05.55  1:49.41    2:24.82   
Joel Huth  1996  Södertörns Simsällskap    31.65  1:08.47  1:53.52    2:26.17   
David Stalberg  1996  Södertörns Simsällskap    31.45  1:09.02  1:53.96    2:26.80   
Alexander Hagelin  1995  Simklubben Ena    30.81  1:08.82  1:52.91    2:27.57   
Olle Lindberg  1995  Simklubben Ena    29.62  1:07.34  1:51.90    2:27.89   
Oscar Frisk-Garcia  1996  Väsby Simsällskap    30.59  1:08.97  1:54.11    2:27.94   
10  Adam Rydstedt  1996  Hudiksvalls Simsällskap    31.49  1:09.74  1:54.39    2:29.14   
11  Henrik Bolle  1996  Järfälla Simsällskap    31.45  1:12.61  1:55.74    2:30.63   
12  Leon Lindström  1996  Danderyds Sim Club For Swimmin    31.04  1:11.56  1:57.25    2:32.24   
13  Jack Sjölund  1995  Skuru Idrottsklubb    31.76  1:10.97  1:58.86    2:33.30   
14  Haider Adel Ali  1995  Spårvägens Simförening    31.52  1:10.77  2:00.03    2:34.13   
15  Simon Arlasjö  1996  Upsala Simsällskap    36.23  1:21.29  2:13.67    2:53.30   
16  Kristoffer Hedlund  1996  Eskilstuna Simsällskap    36.77  1:27.40  2:21.56    3:04.39   
                     
 
Gren 7, 200m Medley Herrar, Finaler 18 år och äldre 
Sponsor: Brödernas Bageri AB 
SR: Simon Sjödin (1986) 1:55.72 2009-11-11 
SR Juniorer: Christoffer Wallin (1990) 1:57.20 2009-12-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Kristian Persson  1993  Södertörns Simsällskap    30.20  1:06.67  1:49.87    2:23.12   
Mikael Assarsson  1994  Täby Sim    29.96  1:07.87  1:51.94    2:23.51   
Max Eriksson  1994  Solna Sundbyberg SS 04    30.94  1:14.83  1:56.16    2:29.15   
Daniel Ojaste  1994  Spårvägens Simförening    31.67  1:11.65  1:54.34    2:29.84   
Fredrik Berntsson  1994  Södertörns Simsällskap    30.35  1:09.66  1:54.11    2:30.42   
Fredrik Nilsson  1994  Södertörns Simsällskap    30.85  1:10.59  1:59.32    2:36.63   
                     
 
Gren 8, 200m Medley Damer, Finaler 15 år och yngre 
Sponsor: Freker AB 
SR: Sarah Sjöström (1993) 2:08.17 2012-01-27 
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 2:08.17 2012-01-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Agnes Wiiand  1997  Väsby Simsällskap    31.37  1:08.93  1:54.19    2:28.06   
Emma Varga  1997  Danderyds Sim Club For Swimmin    33.56  1:10.92  1:55.71    2:29.92   
Hanna Sangfelt  1997  Täby Sim    33.15  1:11.40  1:56.11    2:32.55   
Elin Svärd  1998  Falu Simsällskap    32.07  1:11.54  1:57.10    2:32.63   
Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    33.39  1:12.75  1:57.78    2:33.01   
Enya Mcpheat  1997  Skuru Idrottsklubb    34.92  1:15.86  1:57.62    2:34.83   
Rebecka Gustafsson  1998  Simklubben Ena    31.54  1:13.42  2:00.61    2:36.61   
Frida Berglund  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    34.87  1:15.83  2:03.21    2:37.69   
Ida Österman  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    34.04  1:17.48  2:05.05    2:42.73   
10  Pauline Korssell  1997  Täby Sim    33.97  1:17.57  2:03.04    2:43.62   
11  Erika Gardelin  1997  Spårvägens Simförening    34.78  1:18.14  2:05.69    2:46.97   
12  Cornelia Eklund  2000  Järfälla Simsällskap    37.68  1:19.82  2:07.97    2:47.51   
13  Elin Taraldsson  1997  Väsby Simsällskap    37.15  1:20.60  2:08.00    2:47.90   
14  Agnes Fährlin  1998  Spårvägens Simförening    35.84  1:18.82  2:09.56    2:49.52   
15  Alva Werner  1998  Wisby Simsällskap    35.87  1:17.69  2:10.98    2:50.63   
16  Ellinor Grele  1998  Upsala Simsällskap    36.06  1:20.40  2:09.67    2:50.65   
17  Linda Brännlund  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    37.22  1:19.92  2:13.47    2:52.55   
18  Zhanna Kuhry  1998  Täby Sim    39.03  1:24.45  2:12.37    2:52.83   
19  Lisa Grundin  1998  Täby Sim    39.34  1:24.43  2:12.94    2:53.98   
20  Julia Nilsson  1999  Spårvägens Simförening    36.32  1:23.80  2:12.78    2:55.22   
21  Julia Norlin  1998  Upsala Simsällskap    37.95  1:26.52  2:14.09    2:55.55   
22  Tilde Levander  2000  Järfälla Simsällskap    40.76  1:27.71  2:17.57    2:55.60   
23  Alice Franzén  1998  Spårvägens Simförening    39.49  1:24.76  2:17.59    2:56.85   
24  Ellen Holmberg  1998  Upsala Simsällskap    36.73  1:21.33  2:16.63    2:57.41   
25  Aline Agnvall  1997  Spårvägens Simförening    43.73  1:26.82  2:18.61    2:57.94   
26  Henny Reuterskiöld  1999  Danderyds Sim Club For Swimmin    39.76  1:28.06  2:18.53    2:58.18   
27  Ida Asplund  1999  Eskilstuna Simsällskap    38.22  1:24.30  2:17.67    2:58.47   
28  Nina Bring  1999  Spårvägens Simförening    41.22  1:28.16  2:22.93    3:03.04   
29  Elin Strand  1998  Eskilstuna Simsällskap    46.37  1:32.18  2:26.75    3:09.20   
Cecilia Barrena Forsberg  1999  Kanaans Simsällskap            DSQ   
Saga Abrahamsson  2000  Simklubben Ägir            DSQ   
                     
 
Gren 8, 200m Medley Damer, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Freker AB 
SR: Sarah Sjöström (1993) 2:08.17 2012-01-27 
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 2:08.17 2012-01-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Linnea Gilliusson  1995  Örnsköldsviks Allmänna SS    30.78  1:08.89  1:51.48    2:28.94   
Carin Klasson  1995  Södertörns Simsällskap    31.02  1:08.87  1:56.24    2:29.18   
Matilda Persson  1995  Wisby Simsällskap    32.92  1:10.82  1:53.34    2:30.53   
Lovisa Malmberg  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    32.29  1:11.29  1:58.13    2:34.12   
Josefin Lantz  1996  Väsby Simsällskap    32.82  1:14.07  1:58.10    2:34.25   
Lisa Wiklund  1996  Väsby Simsällskap    32.88  1:14.51  2:02.53    2:41.81   
Saskia Kuhlins  1996  Spårvägens Simförening    35.13  1:15.65  2:04.85    2:43.53   
Isabella Lian  1996  Skuru Idrottsklubb    37.54  1:21.20  2:05.54    2:44.84   
Josefine Norlin  1996  Väsby Simsällskap    34.76  1:18.55  2:09.82    2:46.91   
10  Malin Burman  1996  Upsala Simsällskap    36.97  1:19.04  2:07.43    2:47.30   
11  Mikaela Sigvardsson  1996  Spårvägens Simförening    38.79  1:18.55  2:07.04    2:47.80   
12  Sofia Sandholm  1995  Täby Sim    35.71  1:23.42  2:08.28    2:48.80   
13  Mari Edlert  1995  Upsala Simsällskap    35.22  1:22.32  2:13.74    2:54.05   
                     
 
Gren 8, 200m Medley Damer, Finaler 18 år och äldre 
Sponsor: Freker AB 
SR: Sarah Sjöström (1993) 2:08.17 2012-01-27 
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 2:08.17 2012-01-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Ulrica Sandgren  1994  Sundsvalls Simsällskap    31.33  1:10.39  1:52.30    2:29.91   
Lisa Magnusson  1994  Bollnäs Simsällskap    33.44  1:11.81  1:55.38    2:30.28   
Erica Granesäter  1984  IF Åland    32.02  1:10.78  1:55.35    2:30.72   
Julia Thurfjell  1994  Solna Sundbyberg SS 04    33.92  1:16.71  2:00.65    2:38.48   
Julia Norén  1994  Upsala Simsällskap    34.92  1:15.17  2:04.17    2:42.06   
Sandra Andersson  1994  Eskilstuna Simsällskap    41.05  1:25.93  2:18.53    3:00.79   
                     
 
Gren 9, 4X200m Frisim Herrar, Finaler 0 år och äldre 
SR: SK Neptun (1900) 7:13.44 2007-11-23 
SR Juniorer: Uddevalla Sim (1900) 7:16.53 2009-11-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m      Tid  Status 











 
SK Ena Herr  Simklubben Ena            8:29.83   
  Eric Rylén  1990      1:01.62  2:07.02      2:07.02   
  Alexander Hagelin  1995      1:02.40  2:09.83      4:16.85   
  Olle Lindberg  1995      1:00.99  2:06.53      6:23.38   
  Johannes Ålander  1995      59.07  2:06.45      8:29.83   
                     
Spårvägen Lag 1 Herrar  1994  Spårvägens Simförening            8:36.18   
  Anton Lüning  1996      1:00.17  2:04.94      2:04.94   
  Tobias Henriksson  1996      59.68  2:05.65      4:10.59   
  Daniel Ojaste  1994      1:02.90  2:19.46      6:30.05   
  Haider Adel Ali  1995      1:00.01  2:06.13      8:36.18   
                     
Täby Sim 1 Herrar [1998]  1998  Täby Sim            8:36.30   
  Filip Hedman  1998      1:01.11  2:09.34      2:09.34   
  David Kruthammar  1997      1:02.36  2:10.19      4:19.53   
  Sean Zhong  1998      1:02.90  2:11.57      6:31.10   
  Mikael Assarsson  1994      1:00.08  2:05.20      8:36.30   
                     
Sundsvall Herrar Lag 1  1990  Sundsvalls Simsällskap            8:46.75   
  Dominik Jackiewicz  1996      1:02.15  2:11.97      2:11.97   
  Benjamin Dzihic  1997      1:01.62  2:08.49      4:20.46   
  Eric Lundström  1996      1:03.66  2:12.93      6:33.39   
  Emil Dahlberg  1997      1:04.49  2:13.36      8:46.75   
                     
Järfälla S Herrar  Järfälla Simsällskap            9:13.27   
  Gustav Swedenborg  1998      1:04.66  2:12.81      2:12.81   
  Oscar Olsson  1997      1:09.37  2:20.48      4:33.29   
  Sebastian Modin  1997      1:06.80  2:17.62      6:50.91   
  Alexander Kubat  1998      1:07.01  2:22.36      9:13.27   
                     
Spårvägen Lag 2 Herrar  1994  Spårvägens Simförening            9:35.34   
  Filip Alvgren  1997      1:12.27  2:38.92      2:38.92   
  Oliver Freiholtz  1997      1:03.79  2:14.42      4:53.34   
  Kristoffer Wallenbro  1997      1:08.50  2:25.23      7:18.57   
  Daniel Sjöblom Ahlström  1998      1:05.03  2:16.77      9:35.34   
                     
Eskilstuna SK  1994  Eskilstuna Simsällskap            10:04.05   
  Kristoffer Hedlund  1996      1:07.33  2:20.16      2:20.16   
  William Brand-Larsson  1998      1:11.16  2:30.49      4:50.65   
  Sebastian Brand-Larsson  1998      1:17.40  2:40.56      7:31.21   
  Marko Biscevic  1998      1:11.78  2:32.84      10:04.05   
                     
Spårvägen Sim Lag 3  1993  Spårvägens Simförening            DNS   
  Daniel Ojaste  1994                 
  Patrik Eriksson  1996                 
  Arvid Kjellén  1998                 
  David Holm-Reise  1997              DNS   
                     
                     
 
Gren 10, 4X100m Frisim Damer, Finaler 0 år och äldre 
SR: Väsby SS (1900) 3:36.20 2009-11-27 
SR Juniorer: HSS (1900) 3:42.94 2011-02-04 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Sundsvall Damer Lag 1  1999  Sundsvalls Simsällskap            4:09.05   
  Tilda Blick  1996      29.63  1:02.50      1:02.50   
  Ulrica Sandgren  1994      29.75  1:00.96      2:03.46   
  Cecilia Svensson  1997      29.48  1:02.31      3:05.77   
  Lina Bergqvist  1998      29.93  1:03.28      4:09.05   
                     
Skk Damer  Stockholms Kappsimningsklubb            4:12.71   
  Julia Peterson  1995      29.77  1:03.42      1:03.42   
  Sara Finati  1992      29.72  1:03.10      2:06.52   
  Danielle Lönnberg  1995      30.28  1:03.94      3:10.46   
  Lovisa Malmberg  1995      30.06  1:02.25      4:12.71   
                     
Spårvägen Lag 2 Flickor  1996  Spårvägens Simförening            4:13.52   
  Malin Wallén  1997      30.73  1:03.33      1:03.33   
  Lovisa Malmgren  1997      29.75  1:02.98      2:06.31   
  Vendela Vicko  1997      30.44  1:04.85      3:11.16   
  Klara Wallenbro  1997      29.98  1:02.36      4:13.52   
                     
Danderyd Damer Lag 1  1997  Danderyds Sim Club For Swimmin            4:14.07   
  Emma Varga  1997      29.19  59.92      59.92   
  Alice Sundberg  1999      30.86  1:04.62      2:04.54   
  Ida Österman  1998      31.54  1:06.89      3:11.43   
  Frida Berglund  1998      30.26  1:02.64      4:14.07   
                     
Spårvägen Lag 1 Flickor  1996  Spårvägens Simförening            4:15.24   
  Emma Bring  1995      30.51  1:03.39      1:03.39   
  Helin Rahim  1995      29.22  1:02.23      2:05.62   
  Saskia Kuhlins  1996      31.19  1:06.57      3:12.19   
  Ida Edin  1996      30.21  1:03.05      4:15.24   
                     
Järfälla S Damer Lag 1  160  Järfälla Simsällskap            4:19.20   
  Isabelle Hanson  1998      31.10  1:04.57      1:04.57   
  Linda Lidström  1997      30.88  1:04.62      2:09.19   
  Malin Atran  1998      30.00  1:04.39      3:13.58   
  Maja Plars  1998      31.03  1:05.62      4:19.20   
                     
Sundsvall Damer Lag 2  1994  Sundsvalls Simsällskap            4:27.06   
  Frida Hedlund  1999      32.32  1:06.51      1:06.51   
  Eveline Westberg  1997      30.90  1:04.93      2:11.44   
  Matilda Vestberg  1996      31.94  1:07.18      3:18.62   
  Molly Bollbring  1996      32.20  1:08.44      4:27.06   
                     
Täby Sim Damer  Täby Sim            4:29.89   
  Pauline Korssell  1997      31.12  1:05.36      1:05.36   
  Julia Ewerbring  1998      32.54  1:09.61      2:14.97   
  Zhanna Kuhry  1998      33.36  1:11.47      3:26.44   
  Hanna Sangfelt  1997      29.70  1:03.45      4:29.89   
                     
Spårvägen Lag 3  1998  Spårvägens Simförening            4:31.56   
  Emma Sundstedt  1998      32.39  1:06.55      1:06.55   
  Erika Gardelin  1997      30.60  1:05.41      2:11.96   
  Agnes Fährlin  1998      33.27  1:10.14      3:22.10   
  Emma Garmelius  1999      32.22  1:09.46      4:31.56   
                     
10  Danderyd Damer Lag 2  1997  Danderyds Sim Club For Swimmin            4:36.65   
  Linda Brännlund  1998      31.59  1:06.28      1:06.28   
  Lina Sundman  1998      33.72  1:12.22      2:18.50   
  Henny Reuterskiöld  1999      33.72  1:11.39      3:29.89   
  Nathalie Rege  1994      31.99  1:06.76      4:36.65   
                     
11  SK Ägir Damer Lag 1  1997  Simklubben Ägir            5:08.11   
  Therese Lundqvist  1996      34.12  1:12.52      1:12.52   
  Erica Boman  1997      35.58  1:15.86      2:28.38   
  Julia Åhlen  1997      33.88  1:13.06      3:41.44   
  Saga Abrahamsson  2000      40.44  1:26.67      5:08.11   
                     
                     
 
Gren 11, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 15 år och yngre 
Sponsor: Arvid Nordquist AB 
SR: Therese Alshammar (1977) 24.38 2009-11-22 
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 25.52 2009-12-11 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Rebecka Gustafsson  1998  Simklubben Ena            30.10   
Alma Karlsson  1999  Stockholms Kappsimningsklubb            31.39   
Klara Wallenbro  1997  Spårvägens Simförening            31.42   
Elin Svärd  1998  Falu Simsällskap            32.28   
Sofia Edlund  1998  Täby Sim            32.55   
Elin Timbäck  1997  Täby Sim            32.71   
Malin Atran  1998  Järfälla Simsällskap            32.79   
Ida Österman  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin            32.90   
Oda Rabenius  1997  Stockholms Kappsimningsklubb            33.04   
10  Matilda Thurfjell  1997  Solna Sundbyberg SS 04            33.05   
11  Frida Berglund  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin            34.02   
12  Alice Sundberg  1999  Danderyds Sim Club For Swimmin            34.20   
13  Ellen Holmberg  1998  Upsala Simsällskap            34.86   
14  Ida Asplund  1999  Eskilstuna Simsällskap            35.14   
15  Cecilia Barrena Forsberg  1999  Kanaans Simsällskap            35.17   
16  Julia Nilsson  1999  Spårvägens Simförening            35.29   
17  Paula Oscarsson  1999  Simklubben Ägir            35.53   
18  Julia Norlin  1998  Upsala Simsällskap            35.95   
19  Amelia Lundblom  1999  Sundsvalls Simsällskap            35.98   
20  Julia Åhlen  1997  Simklubben Ägir            36.05   
21  Hanna Ekengren  1998  Sundsvalls Simsällskap            36.42   
22  Henny Reuterskiöld  1999  Danderyds Sim Club For Swimmin            37.27   
23  Elin Strand  1998  Eskilstuna Simsällskap            41.90   
23  Erica Boman  1997  Simklubben Ägir            41.90   
25  Saga Abrahamsson  2000  Simklubben Ägir            52.35   
Ellinor Grele  1998  Upsala Simsällskap            DSQ   
Erika Gardelin  1997  Spårvägens Simförening            DSQ   
                     
 
Gren 11, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Arvid Nordquist AB 
SR: Therese Alshammar (1977) 24.38 2009-11-22 
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 25.52 2009-12-11 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Vilma Lagebro  1996  Väsby Simsällskap            29.96   
Anna Sandäng  1996  Täby Sim            30.03   
Helin Rahim  1995  Spårvägens Simförening            30.54   
Lisa Wiklund  1996  Väsby Simsällskap            30.75   
Emma Bring  1995  Spårvägens Simförening            30.84   
Ida Edin  1996  Spårvägens Simförening            30.88   
Linnea Gilliusson  1995  Örnsköldsviks Allmänna SS            31.22   
Sara Sangfelt  1995  Täby Sim            31.59   
Matilda Persson  1995  Wisby Simsällskap            32.26   
10  Tilda Blick  1996  Sundsvalls Simsällskap            32.29   
11  Matilda Sjödin  1995  Simklubben Ägir            32.43   
12  Jennifer Ulmgren  1995  Täby Sim            33.28   
13  Alice Suits  1996  Skuru Idrottsklubb            33.59   
14  Emma Bärnau  1995  Väsby Simsällskap            34.68   
15  Mari Edlert  1995  Upsala Simsällskap            34.91   
16  Molly Bollbring  1996  Sundsvalls Simsällskap            36.93   
                     
 
Gren 11, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 18 år och äldre 
Sponsor: Arvid Nordquist AB 
SR: Therese Alshammar (1977) 24.38 2009-11-22 
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 25.52 2009-12-11 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Erica Ackerstierna  1992  Simklubben Ena            29.62   
Ulrica Sandgren  1994  Sundsvalls Simsällskap            30.49   
Linnea Olofsson  1993  Tyresö Simsällskap            30.78   
Erica Granesäter  1984  IF Åland            30.90   
Katarina Burman  1993  Upsala Simsällskap            31.78   
Jennie Sveronius  1994  Bollnäs Simsällskap            32.39   
Susanna Haverinen  1994  Kanaans Simsällskap            33.64   
Julia Norén  1994  Upsala Simsällskap            34.25   
Sandra Andersson  1994  Eskilstuna Simsällskap            40.37   
                     
 
Gren 12, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 15 år och yngre 
SR: Lars Frölander (1974) 22.97 2001-10-20 
SR Juniorer: Henrik Lindau (1990) 23.49 2009-11-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Benjamin Dzihic  1997  Sundsvalls Simsällskap            28.09   
Sean Johansson  1997  Upsala Simsällskap            28.99   
Nathaniel Jousefi  1997  Upsala Simsällskap            29.08   
David Wimmerstedt  1997  Upsala Simsällskap            29.18   
Gustav Frödeberg  1997  Väsby Simsällskap            29.81   
William Åberg  1997  Täby Sim            29.89   
Johan Norlin  1997  Sundsvalls Simsällskap            30.38   
Karl Gustav Gérnyi  1999  Danderyds Sim Club For Swimmin            31.68   
Lukas Peterson  1998  Stockholms Kappsimningsklubb            31.81   
10  Vincent Kiippa  1997  Skuru Idrottsklubb            32.54   
11  Erik Reinholdz  1997  Södertörns Simsällskap            32.65   
12  Marko Biscevic  1998  Eskilstuna Simsällskap            33.35   
13  Gustav Strömbeck  1997  Wisby Simsällskap            33.39   
14  Anton Marijanovic  2000  Södertörns Simsällskap            33.98   
15  Stefan Biscevic  1998  Eskilstuna Simsällskap            34.76   
16  Johan Strandberg  1997  Sundsvalls Simsällskap            34.88   
17  Eldin Kadic  1999  Eskilstuna Simsällskap            35.11   
18  Benjamin Lindmark  1998  Simklubben Ägir            36.19   
19  Filip Alvgren  1997  Spårvägens Simförening            36.41   
Alexander Sandin  2000  Simklubben Ägir            DSQ   
Dante Ekroth  2001  Simklubben Ägir            DSQ   
                     
 
Gren 12, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
SR: Lars Frölander (1974) 22.97 2001-10-20 
SR Juniorer: Henrik Lindau (1990) 23.49 2009-11-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Anton Lüning  1996  Spårvägens Simförening            27.30   
Alexander Ozerov  1996  Väsby Simsällskap            27.36   
Olle Lindberg  1995  Simklubben Ena            27.47   
Ossian Lönn  1996  Stockholms Kappsimningsklubb            27.66   
Niclas Hvalgren  1995  Södertörns Simsällskap            28.07   
Denis Marijanovic  1996  Södertörns Simsällskap            28.86   
Leon Lindström  1996  Danderyds Sim Club For Swimmin            28.95   
Adam Rydstedt  1996  Hudiksvalls Simsällskap            29.28   
Tim Filipsson  1996  Skuru Idrottsklubb            29.33   
10  Johannes Ålander  1995  Simklubben Ena            29.58   
11  Oscar Frisk-Garcia  1996  Väsby Simsällskap            29.75   
12  Max Bergh  1996  Väsby Simsällskap            30.08   
13  Oskar Persson  1995  Wisby Simsällskap            30.09   
14  Ossian Ankarberg  1996  Stockholms Kappsimningsklubb            30.18   
15  Jack Sjölund  1995  Skuru Idrottsklubb            30.48   
16  Marcus Åsberg  1996  Simklubben Ägir            30.53   
17  Marcus Stolt  1995  Södertörns Simsällskap            30.67   
18  Nicklas Eriksson  1996  Nyköpings Simsällskap            30.80   
19  John Bankefors  1996  Upsala Simsällskap            31.26   
20  Dominik Jackiewicz  1996  Sundsvalls Simsällskap            31.99   
21  Mårten Melander  1996  Bollnäs Simsällskap            33.63   
22  Samuel Westrin  1996  Sundsvalls Simsällskap            33.80   
23  Simon Arlasjö  1996  Upsala Simsällskap            34.26   
                     
 
Gren 12, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 18 år och äldre 
SR: Lars Frölander (1974) 22.97 2001-10-20 
SR Juniorer: Henrik Lindau (1990) 23.49 2009-11-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Gustav Carlsson  1993  IF Åland            26.47   
Matti Melin  1991  Kanaans Simsällskap            26.87   
Christoffer Tolj  1991  Täby Sim            27.10   
Philip Björklund  1992  Stockholms Kappsimningsklubb            27.34   
Eric Rylén  1990  Simklubben Ena            28.46   
Fredrik Berntsson  1994  Södertörns Simsällskap            28.62   
Robin Cederqvist  1989  Wisby Simsällskap            28.72   
Mikael Assarsson  1994  Täby Sim            29.44   
Elias Kirilmaz  1994  Järfälla Simsällskap            29.49   
10  Daniel Rosenkvist  1987  Kanaans Simsällskap            29.61   
                     
 
Gren 13, 100m Ryggsim Damer, Finaler 15 år och yngre 
SR: Therese Alshammar (1993) 57.43 2009-11-29 
SR Juniorer: Michelle Coleman (1993) 58.39 2011-11-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Cecilia Svensson  1997  Sundsvalls Simsällskap    32.09        1:06.88   
Emma Varga  1997  Danderyds Sim Club For Swimmin    33.67        1:08.57   
Hanna Sangfelt  1997  Täby Sim    33.99        1:10.05   
Malin Wallén  1997  Spårvägens Simförening    34.72        1:11.11   
Sofia von Sydow  1997  Skuru Idrottsklubb    34.56        1:11.94   
Enya Mcpheat  1997  Skuru Idrottsklubb    35.18        1:12.48   
Lovisa Malmgren  1997  Spårvägens Simförening    35.96        1:13.74   
Alva Werner  1998  Wisby Simsällskap    35.45        1:13.81   
Linda Lidström  1997  Järfälla Simsällskap    36.45        1:14.26   
10  Elin Svärd  1998  Falu Simsällskap    36.59        1:14.47   
11  Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    36.59        1:14.62   
12  Elin Timbäck  1997  Täby Sim    36.58        1:15.44   
13  Emma Sundstedt  1998  Spårvägens Simförening    38.07        1:17.15   
14  Linda Brännlund  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    36.89        1:17.28   
15  Maja Bollbring  1999  Sundsvalls Simsällskap    37.62        1:17.76   
16  Agnes Fährlin  1998  Spårvägens Simförening    37.78        1:17.93   
17  Elin Taraldsson  1997  Väsby Simsällskap    38.24        1:18.06   
18  Julia Blomquist  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    37.86        1:18.44   
19  Vendela Vicko  1997  Spårvägens Simförening    38.70        1:19.25   
20  Erika Gardelin  1997  Spårvägens Simförening    37.90        1:19.40   
21  Rebecka Bankefors  1998  Upsala Simsällskap    38.37        1:19.97   
22  Amanda Fredriksson  1998  Järfälla Simsällskap    38.34        1:20.06   
23  Maja Plars  1998  Järfälla Simsällskap    39.88        1:20.57   
24  Amelia Lundblom  1999  Sundsvalls Simsällskap    39.93        1:20.76   
25  Alice Franzén  1998  Spårvägens Simförening    40.33        1:20.96   
26  Ellen Holmberg  1998  Upsala Simsällskap    39.61        1:22.07   
27  Paula Oscarsson  1999  Simklubben Ägir    39.93        1:22.32   
28  Cornelia Eklund  2000  Järfälla Simsällskap    39.94        1:22.86   
29  Moa Lindahl  1999  Spårvägens Simförening    41.07        1:23.68   
30  Matilda Flood  1999  Spårvägens Simförening    40.95        1:25.92   
                     
 
Gren 13, 100m Ryggsim Damer, Finaler 16 - 17 år 
SR: Therese Alshammar (1993) 57.43 2009-11-29 
SR Juniorer: Michelle Coleman (1993) 58.39 2011-11-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Julia Thurin  1996  IF Åland    33.90        1:09.89   
Åsa Hambraeus  1996  Täby Sim    34.59        1:10.01   
Julia Peterson  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    33.25        1:10.56   
Ida Edin  1996  Spårvägens Simförening    34.60        1:11.07   
Tove Sparrman  1996  Väsby Simsällskap    33.98        1:11.19   
Linnea Gilliusson  1995  Örnsköldsviks Allmänna SS    35.08        1:12.25   
Sara Sangfelt  1995  Täby Sim    34.36        1:12.86   
Annalee Hogan  1995  Tyresö Simsällskap    35.31        1:12.98   
Linda Härmat  1996  Tyresö Simsällskap    35.83        1:13.51   
10  Mikaela Sigvardsson  1996  Spårvägens Simförening    36.27        1:13.94   
11  Saskia Kuhlins  1996  Spårvägens Simförening    35.73        1:14.98   
12  Lisa Wiklund  1996  Väsby Simsällskap    37.48        1:17.11   
13  Josefine Norlin  1996  Väsby Simsällskap    36.62        1:17.79   
14  Malin Burman  1996  Upsala Simsällskap    37.41        1:17.99   
15  Ida-Karin Fjällmyr  1995  Simklubben Ena    36.41        1:18.96   
16  Matilda Sjödin  1995  Simklubben Ägir    41.15        1:24.15   
17  Therese Lundqvist  1996  Simklubben Ägir    43.28        1:28.60   
                     
 
Gren 13, 100m Ryggsim Damer, Finaler 18 år och äldre 
SR: Therese Alshammar (1993) 57.43 2009-11-29 
SR Juniorer: Michelle Coleman (1993) 58.39 2011-11-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Micaela Ödling  1990  Täby Sim    32.73        1:08.21   
Lisa Magnusson  1994  Bollnäs Simsällskap    33.41        1:09.66   
Julia Thurfjell  1994  Solna Sundbyberg SS 04    35.54        1:13.17   
Julia Norén  1994  Upsala Simsällskap    36.12        1:14.50   
Kristin Linngård  1994  Bollnäs Simsällskap    36.67        1:15.48   
Katarina Burman  1993  Upsala Simsällskap    36.80        1:17.52   
                     
 
Gren 14, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 15 år och yngre 
SR: Pontus Renholm (1986) 51.35 2009-12-12 
SR Juniorer: Måns Hjelm (1992) 53.33 2009-12-12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Filip Hedman  1998  Täby Sim    31.34        1:04.45   
Samuel Törnqvist  1997  Väsby Simsällskap    31.52        1:06.21   
Karl Gustav Gérnyi  1999  Danderyds Sim Club For Swimmin    32.41        1:06.45   
Axel Bååthe  1997  Skuru Idrottsklubb    32.19        1:06.83   
Daniel Sjöblom Ahlström  1998  Spårvägens Simförening    33.16        1:06.91   
Erik Reinholdz  1997  Södertörns Simsällskap    33.73        1:07.79   
Rasmus Rantanen  1997  Falu Simsällskap    33.63        1:08.33   
William Lulek  1998  Skuru Idrottsklubb    32.88        1:08.75   
Emil Dahlberg  1997  Sundsvalls Simsällskap    34.73        1:09.96   
10  Oliver Freiholtz  1997  Spårvägens Simförening    34.89        1:11.37   
11  Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    34.98        1:11.61   
12  Axel Gudehn  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    35.29        1:12.48   
13  Anton Marijanovic  2000  Södertörns Simsällskap    35.96        1:12.54   
14  Sebastian Modin  1997  Järfälla Simsällskap    35.78        1:13.66   
15  Gustav Frödeberg  1997  Väsby Simsällskap    34.96        1:13.89   
16  Andre Filipsson  1999  Skuru Idrottsklubb    35.33        1:14.04   
17  Gustav Swedenborg  1998  Järfälla Simsällskap    36.70        1:15.12   
18  Emil Östrand  1998  Järfälla Simsällskap    36.99        1:16.01   
19  Alexander Kubat  1998  Järfälla Simsällskap    37.26        1:16.90   
20  Samuel Talback  2000  Järfälla Simsällskap    37.55        1:17.35   
21  Johan Strandberg  1997  Sundsvalls Simsällskap    38.06        1:17.40   
22  Kristoffer Wallenbro  1997  Spårvägens Simförening    37.80        1:17.49   
23  Eldin Kadic  1999  Eskilstuna Simsällskap    38.27        1:17.74   
24  Fredrik Olsson  1999  Järfälla Simsällskap    38.03        1:17.76   
25  Marko Biscevic  1998  Eskilstuna Simsällskap    39.29        1:18.81   
26  David Karlsson  1999  Järfälla Simsällskap    39.11        1:18.94   
27  Oscar Olsson  1997  Järfälla Simsällskap    38.76        1:19.06   
28  William Brand-Larsson  1998  Eskilstuna Simsällskap    38.94        1:19.35   
29  Filip Alvgren  1997  Spårvägens Simförening    38.72        1:19.67   
30  Alex Kaufmann  1999  Spårvägens Simförening    38.98        1:20.19   
31  Robin Hanson  2001  Järfälla Simsällskap    38.92        1:21.81   
32  Elias Fröde  2001  Järfälla Simsällskap    39.96        1:23.17   
33  Sebastian Brand-Larsson  1998  Eskilstuna Simsällskap    41.85        1:25.30   
34  Alexander Sandin  2000  Simklubben Ägir    44.44        1:29.96   
35  Samuel Bladin  1999  Järfälla Simsällskap    43.30        1:31.39   
36  Benjamin Lindmark  1998  Simklubben Ägir    46.35        1:35.60   
37  Dante Ekroth  2001  Simklubben Ägir    50.42        1:43.66   
Viktor Fridsjö  1998  Järfälla Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 14, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
SR: Pontus Renholm (1986) 51.35 2009-12-12 
SR Juniorer: Måns Hjelm (1992) 53.33 2009-12-12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Fredrik Ekesten  1995  Simklubben Ena    30.67        1:03.65   
Tobias Henriksson  1996  Spårvägens Simförening    32.45        1:04.84   
David Westin  1995  Sala Simsällskap    30.84        1:06.27   
Denis Marijanovic  1996  Södertörns Simsällskap    31.87        1:06.44   
Oliver Hegardt  1996  Danderyds Sim Club For Swimmin    31.94        1:06.55   
Oscar Frisk-Garcia  1996  Väsby Simsällskap    32.66        1:07.92   
Niklas Block  1995  Simklubben Ägir    33.72        1:08.52   
Nicklas Eriksson  1996  Nyköpings Simsällskap    33.44        1:09.00   
Adam Rydstedt  1996  Hudiksvalls Simsällskap    33.58        1:09.44   
10  Eric Lundström  1996  Sundsvalls Simsällskap    34.27        1:10.15   
11  Alexander Hagelin  1995  Simklubben Ena    33.96        1:10.21   
12  Marcus Åsberg  1996  Simklubben Ägir    34.52        1:11.69   
13  Adam Gräns  1996  Södertörns Simsällskap    37.39        1:16.79   
                     
 
Gren 14, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 18 år och äldre 
SR: Pontus Renholm (1986) 51.35 2009-12-12 
SR Juniorer: Måns Hjelm (1992) 53.33 2009-12-12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Gustav Carlsson  1993  IF Åland    30.71        1:02.73   
Fredrik Nilsson  1994  Södertörns Simsällskap    33.29        1:07.96   
                     
 
Gren 15, 1500m Frisim Damer, Finaler 15 år och yngre 
Sponsor: Johnér Bildbyrå AB 
SR: Åsa Sandlund (1979) 16:14.77 2000-03-18 
SR Juniorer: Ann Linder (1966) 16:24.22 1983-12-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Louise Halldén  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    1:07.53  2:17.87  3:29.07  4:40.75  17:47.45   
          5:51.91  7:03.60  8:15.38  9:27.29     
          10:39.18  11:51.41  13:03.12  14:14.65     
          15:26.79  16:38.55         
Agnes Wiiand  1997  Väsby Simsällskap    1:08.49  2:20.40  3:32.77  4:45.97  18:06.52   
          5:59.73  7:13.17  8:26.97  9:41.08     
          10:55.20  12:08.64  13:20.71  14:33.51     
          15:46.33  16:58.21         
Lina Bergqvist  1998  Sundsvalls Simsällskap    1:11.89  2:28.29  3:45.88  5:03.48  19:18.38   
          6:21.15  7:39.15  8:58.53  10:16.76     
          11:35.48  12:53.67  14:11.60  15:30.39     
          16:47.30  18:03.42         
Rebecka Bergström  1997  Solna Sundbyberg SS 04    1:14.71  2:32.37  3:51.05  5:09.72  19:23.01   
          6:28.65  7:47.07  9:04.99  10:23.33     
          11:40.78  12:58.67  14:16.55  15:34.59     
          16:52.08  18:08.65         
Klara Wallenbro  1997  Spårvägens Simförening    1:11.05  2:27.73  3:45.41  5:03.89  19:24.28   
          6:22.81  7:41.80  9:00.35  10:18.73     
          11:36.53  12:54.86  14:14.18  15:32.99     
          16:51.66  18:08.91         
Eveline Westberg  1997  Sundsvalls Simsällskap    1:13.41  2:29.73  3:48.58  5:08.18  19:55.80   
          6:28.71  7:49.46  9:10.03  10:32.11     
          11:51.89  13:12.72  14:33.88  15:54.79     
          17:15.91  18:37.05         
Elin Taraldsson  1997  Väsby Simsällskap    1:14.37  2:35.49  3:58.16  5:20.28  20:10.81   
          6:41.70  8:03.50  9:26.72  10:47.99     
          12:09.44  13:30.98  14:52.24  16:13.83     
          17:33.34  18:52.68         
Emilia Franzén  1997  Nyköpings Simsällskap    1:14.39  2:35.71  3:57.48  5:19.34  20:46.71   
          6:42.77  8:06.83  9:30.59  10:54.91     
          12:21.42  13:47.47  15:14.43  16:40.67     
          18:04.79  19:26.78         
Julia Nilsson  1999  Spårvägens Simförening    1:20.79  2:48.73  4:19.22  5:49.84  22:48.50   
          7:20.75  8:52.34  10:25.18  11:57.96     
          13:30.50  15:04.29  16:38.90  18:13.01     
          19:47.11  21:19.41         
                     
 
Gren 15, 1500m Frisim Damer, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Johnér Bildbyrå AB 
SR: Åsa Sandlund (1979) 16:14.77 2000-03-18 
SR Juniorer: Ann Linder (1966) 16:24.22 1983-12-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Tove Sparrman  1996  Väsby Simsällskap    1:10.19  2:24.95  3:40.60  4:56.27  18:45.36   
          6:12.05  7:28.42  8:44.45  10:00.27     
          11:15.22  12:29.66  13:45.14  15:01.12     
          16:16.49  17:31.55         
Danielle Lönnberg  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    1:12.14  2:28.54  3:45.27  5:02.07  19:06.18   
          6:19.05  7:35.18  8:51.58  10:07.38     
          11:24.82  12:42.23  13:59.36  15:16.72     
          16:34.20  17:49.99         
Petronella Läckgren  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    1:19.72  2:44.45  4:09.86  5:34.92  21:16.19   
          7:00.98  8:26.65  9:51.96  11:17.88     
          12:43.53  14:09.99  15:35.43  17:01.27     
          18:27.80  19:52.49         
                     
 
Gren 15, 1500m Frisim Damer, Finaler 18 år och äldre 
Sponsor: Johnér Bildbyrå AB 
SR: Åsa Sandlund (1979) 16:14.77 2000-03-18 
SR Juniorer: Ann Linder (1966) 16:24.22 1983-12-02 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m  800m     
          900m  1000m  1100m  1200m     
          1300m  1400m         











 
Desirée Andersson  1990  Stockholmspolisens Sim IF    1:08.35  2:20.14  3:32.64  4:45.96  18:33.00   
          5:59.76  7:13.67  8:28.56  9:43.54     
          10:58.43  12:14.37  13:30.57  14:46.34     
          16:03.33  17:19.93         
                     
 
Gren 16, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 15 år och yngre 
SR: Simon Sjödin (1986) 1:52.90 2009-11-10 
SR Juniorer: Christoffer Walin (1990) 1:56.28 2009-12-12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Fredrik Nilsson  1997  Upsala Simsällskap    31.18  1:07.45  1:45.25    2:23.86   
Sean Zhong  1998  Täby Sim    31.06  1:07.46  1:45.26    2:27.00   
Arvid Kjellén  1998  Spårvägens Simförening    31.25  1:08.25  1:47.80    2:27.81   
Sean Johansson  1997  Upsala Simsällskap    31.23  1:07.64  1:47.09    2:31.79   
Sebastian Modin  1997  Järfälla Simsällskap    33.39  1:12.19  1:53.06    2:34.15   
Samuel Törnqvist  1997  Väsby Simsällskap    32.25  1:11.67  1:53.05    2:34.55   
Viktor Fridsjö  1998  Järfälla Simsällskap    34.44  1:14.42  1:54.74    2:36.30   
David Holm-Reise  1997  Spårvägens Simförening    32.30  1:11.13  1:54.30    2:38.22   
Gustav Strömbeck  1997  Wisby Simsällskap    34.41  1:15.79  1:58.35    2:41.39   
10  Gustav Swedenborg  1998  Järfälla Simsällskap    35.67  1:18.70  2:01.49    2:43.61   
11  Oscar Olsson  1997  Järfälla Simsällskap    36.42  1:18.78  2:01.64    2:44.93   
12  Lukas Peterson  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    37.03  1:20.77  2:06.39    2:49.69   
13  William Brand-Larsson  1998  Eskilstuna Simsällskap    39.53  1:29.57  2:18.90    3:08.64   
14  Stefan Biscevic  1998  Eskilstuna Simsällskap    37.68  1:27.24  2:21.09    3:15.42   
15  Sebastian Brand-Larsson  1998  Eskilstuna Simsällskap    44.34  1:38.67  2:35.97    3:32.76   
Kristoffer Wallenbro  1997  Spårvägens Simförening            DNS   
                     
 
Gren 16, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
SR: Simon Sjödin (1986) 1:52.90 2009-11-10 
SR Juniorer: Christoffer Walin (1990) 1:56.28 2009-12-12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Olle Lindberg  1995  Simklubben Ena    29.92  1:03.71  1:39.42    2:15.78   
Fredrik Ekesten  1995  Simklubben Ena    30.67  1:06.45  1:43.06    2:18.87   
Alexander Ozerov  1996  Väsby Simsällskap    30.27  1:05.75  1:42.01    2:18.98   
Oskar Persson  1995  Wisby Simsällskap    31.06  1:05.64  1:42.72    2:20.37   
Max Bergh  1996  Väsby Simsällskap    31.50  1:08.08  1:45.11    2:21.64   
Niclas Hvalgren  1995  Södertörns Simsällskap    31.50  1:08.38  1:46.30    2:21.80   
Johannes Ålander  1995  Simklubben Ena    30.18  1:06.59  1:47.06    2:30.41   
David Stalberg  1996  Södertörns Simsällskap    33.42  1:12.61  1:53.47    2:31.52   
Niklas Block  1995  Simklubben Ägir    31.40  1:09.85  1:52.10    2:34.77   
10  John Bankefors  1996  Upsala Simsällskap    35.73  1:19.20  2:04.73    2:50.24   
11  Simon Arlasjö  1996  Upsala Simsällskap    36.34  1:19.87  2:06.06    2:50.90   
                     
 
Gren 16, 200m Fjärilsim Herrar, Finaler 18 år och äldre 
SR: Simon Sjödin (1986) 1:52.90 2009-11-10 
SR Juniorer: Christoffer Walin (1990) 1:56.28 2009-12-12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Elias Kirilmaz  1994  Järfälla Simsällskap    30.88  1:05.17  1:41.55    2:21.57   
                     
 
Gren 17, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 15 år och yngre 
SR: Petra Granlund (1987) 2:03.82 2009-12-11 
SR Juniorer: Martina Granström (1991) 2:04.71 2011-11-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    33.98  1:11.98  1:51.99    2:30.72   
Rebecka Gustafsson  1998  Simklubben Ena    33.31  1:12.86  1:58.82    2:43.08   
Ida Österman  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    35.66  1:18.14  2:01.68    2:45.55   
Alma Karlsson  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    36.65  1:19.12  2:03.94    2:49.54   
Ida Asplund  1999  Eskilstuna Simsällskap    42.29  1:34.53  2:27.80    3:21.30   
Elin Strand  1998  Eskilstuna Simsällskap    48.64  1:43.54  2:39.28    3:34.84   
Oda Rabenius  1997  Stockholms Kappsimningsklubb            DSQ   
                     
 
Gren 17, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 16 - 17 år 
SR: Petra Granlund (1987) 2:03.82 2009-12-11 
SR Juniorer: Martina Granström (1991) 2:04.71 2011-11-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Emma Bring  1995  Spårvägens Simförening    33.15  1:11.07  1:50.28    2:28.78   
Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap    32.13  1:10.17  1:50.15    2:29.03   
Matilda Persson  1995  Wisby Simsällskap    33.83  1:12.47  1:53.18    2:34.00   
Josefin Lantz  1996  Väsby Simsällskap    32.98  1:12.36  1:54.75    2:37.87   
                     
 
Gren 17, 200m Fjärilsim Damer, Finaler 18 år och äldre 
SR: Petra Granlund (1987) 2:03.82 2009-12-11 
SR Juniorer: Martina Granström (1991) 2:04.71 2011-11-24 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Erica Granesäter  1984  IF Åland    32.71  1:10.35  1:49.48    2:28.33   
Sandra Andersson  1994  Eskilstuna Simsällskap    41.76  1:31.39  2:23.01    3:13.71   
                     
 
Gren 18, 4X100m Medley Herrar, Finaler 0 år och äldre 
Sponsor: Storholmen förvaltning 
SR: SK Neptun (1900) 3:29.51 2009-11-28 
SR Juniorer: Uddevalla Sim (1900) 3:38.38 2009-11-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Skk Herrar  Stockholms Kappsimningsklubb            4:07.97   
  Lucas Thomée  1993      28.54  59.27      59.27   
  Johannes Henriksson  1993      34.42  1:14.76      2:14.03   
  Erik Schönning  1993      26.65  58.99      3:13.02   
  Philip Björklund  1992      26.35  54.95      4:07.97   
                     
SK Ena Herr  Simklubben Ena            4:15.98   
  Fredrik Ekesten  1995      31.32  1:05.54      1:05.54   
  Johannes Ålander  1995      32.45  1:12.18      2:17.72   
  Olle Lindberg  1995      28.64  1:01.78      3:19.50   
  Eric Rylén  1990      26.75  56.48      4:15.98   
                     
Spårvägen Lag 1 Herrar  1994  Spårvägens Simförening            4:18.22   
  Tobias Henriksson  1996      31.74  1:04.18      1:04.18   
  Daniel Ojaste  1994      32.98  1:12.13      2:16.31   
  Anton Lüning  1996      28.06  1:02.10      3:18.41   
  Joel Severin  1997      28.28  59.81      4:18.22   
                     
Sundsvall Herrar Lag 1  1990  Sundsvalls Simsällskap            4:23.46   
  Emil Dahlberg  1997      34.39  1:09.95      1:09.95   
  Eric Lundström  1996      33.52  1:12.40      2:22.35   
  Benjamin Dzihic  1997      29.14  1:02.47      3:24.82   
  Dominik Jackiewicz  1996      27.83  58.64      4:23.46   
                     
Spårvägen Lag 2 Herrar  1994  Spårvägens Simförening            4:32.50   
  Daniel Sjöblom Ahlström  1998      34.12  1:09.19      1:09.19   
  Arvid Kjellén  1998      35.29  1:16.10      2:25.29   
  David Holm-Reise  1997      31.22  1:07.53      3:32.82   
  Oliver Freiholtz  1997      28.15  59.68      4:32.50   
                     
Järfälla S Herrar  Järfälla Simsällskap            4:42.52   
  Sebastian Modin  1997      36.81  1:14.12      1:14.12   
  Oscar Olsson  1997      37.49  1:18.71      2:32.83   
  Viktor Fridsjö  1998      31.90  1:08.48      3:41.31   
  Gustav Swedenborg  1998      29.38  1:01.21      4:42.52   
                     
Eskilstuna SK  1994  Eskilstuna Simsällskap            5:13.84   
  Stefan Biscevic  1998      36.89  1:16.64      1:16.64   
  Eldin Kadic  1999      36.78  1:20.08      2:36.72   
  Marko Biscevic  1998      37.67  1:23.42      4:00.14   
  Sebastian Brand-Larsson  1998      34.10  1:13.70      5:13.84   
                     
SK Ägir Herrar  Simklubben Ägir            5:47.83   
  Alexander Sandin  2000      44.44  1:32.30      1:32.30   
  Benjamin Lindmark  1998      41.72  1:33.49      3:05.79   
  Marcus Åsberg  1996      31.21  1:10.32      4:16.11   
  Dante Ekroth  2001      41.99  1:31.72      5:47.83   
                     
                     
 
Gren 19, 4X100m Medley Damer, Finaler 0 år och äldre 
SR: Wäsby SS (1900) 3:57.58 2009-11-29 
SR Juniorer: Helsingborgs S (1900) 4:05.50 2011-11-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m      Tid  Status 











 
Skk Damer  Stockholms Kappsimningsklubb            4:33.00   
  Julia Peterson  1995      32.77  1:09.63      1:09.63   
  Sara Finati  1992      35.15  1:14.47      2:24.10   
  Lovisa Malmberg  1995      30.88  1:06.57      3:30.67   
  Johanna Wetterborg  1992      29.20  1:02.33      4:33.00   
                     
Spårvägen Lag 1 Flickor  1996  Spårvägens Simförening            4:37.30   
  Saskia Kuhlins  1996      34.43  1:12.99      1:12.99   
  Ida Edin  1996      36.12  1:16.88      2:29.87   
  Emma Bring  1995      30.22  1:07.11      3:36.98   
  Helin Rahim  1995      28.39  1:00.32      4:37.30   
                     
Sundsvall Damer Lag 1  1999  Sundsvalls Simsällskap            4:38.18   
  Cecilia Svensson  1997      32.93  1:09.10      1:09.10   
  Ulrica Sandgren  1994      34.10  1:13.51      2:22.61   
  Tilda Blick  1996      31.80  1:10.08      3:32.69   
  Lina Bergqvist  1998      30.96  1:05.49      4:38.18   
                     
Järfälla S Damer Lag 1  160  Järfälla Simsällskap            4:43.46   
  Linda Lidström  1997      34.60  1:11.79      1:11.79   
  Malin Atran  1998      36.42  1:18.01      2:29.80   
  Isabelle Hanson  1998      32.21  1:09.28      3:39.08   
  Maja Plars  1998      30.56  1:04.38      4:43.46   
                     
Spårvägen Lag 2 Flickor  1996  Spårvägens Simförening            4:47.74   
  Malin Wallén  1997      34.85  1:11.49      1:11.49   
  Erika Gardelin  1997      36.77  1:22.03      2:33.52   
  Klara Wallenbro  1997      33.14  1:12.72      3:46.24   
  Lovisa Malmgren  1997      29.24  1:01.50      4:47.74   
                     
Danderyd Damer Lag 1  1997  Danderyds Sim Club For Swimmin            4:49.09   
  Louise Halldén  1998      34.65  1:11.18      1:11.18   
  Emma Varga  1997      37.26  1:21.05      2:32.23   
  Ida Österman  1998      34.05  1:14.27      3:46.50   
  Frida Berglund  1998      30.16  1:02.59      4:49.09   
                     
Spårvägen Lag 3  1998  Spårvägens Simförening            5:01.50   
  Mikaela Sigvardsson  1996      35.59  1:13.33      1:13.33   
  Agnes Fährlin  1998      40.51  1:27.25      2:40.58   
  Emma Sundstedt  1998      34.15  1:15.81      3:56.39   
  Vendela Vicko  1997      30.48  1:05.11      5:01.50   
                     
Danderyd Damer Lag 2  1997  Danderyds Sim Club For Swimmin            5:05.72   
  Nathalie Rege  1994      35.54  1:14.15      1:14.15   
  Lina Sundman  1998      42.91  1:30.94      2:45.09   
  Alice Sundberg  1999      33.87  1:13.79      3:58.88   
  Linda Brännlund  1998      31.23  1:06.84      5:05.72   
                     
Sundsvall Damer Lag 2  1994  Sundsvalls Simsällskap            5:15.91   
  Eveline Westberg  1997      37.79  1:18.24      1:18.24   
  Hanna Ekengren  1998      40.54  1:26.61      2:44.85   
  Amelia Lundblom  1999      37.27  1:24.36      4:09.21   
  Matilda Vestberg  1996      31.43  1:06.70      5:15.91   
                     
10  SK Ägir Damer Lag 1  1997  Simklubben Ägir            6:06.77   
  Saga Abrahamsson  2000      49.76  1:41.29      1:41.29   
  Erica Boman  1997      47.98  1:43.53      3:24.82   
  Julia Åhlen  1997      40.22  1:29.26      4:54.08   
  Therese Lundqvist  1996      34.88  1:12.69      6:06.77   
                     
                     
 
Gren 20, 50m Frisim Damer, Finaler 15 år och yngre 
SR: Therese Alshammar (1977) 23.27 2009-11-21 
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1988) 23.82 2012-01-29 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Rebecka Gustafsson  1998  Simklubben Ena            28.20   
Emma Varga  1997  Danderyds Sim Club For Swimmin            28.21   
Frida Hedlund  1999  Sundsvalls Simsällskap            29.51   
Sofia von Sydow  1997  Skuru Idrottsklubb            29.70   
Matilda Thurfjell  1997  Solna Sundbyberg SS 04            29.85   
Elin Svärd  1998  Falu Simsällskap            29.87   
Sofia Edlund  1998  Täby Sim            29.87   
Enya Mcpheat  1997  Skuru Idrottsklubb            29.89   
Frida Berglund  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin            29.95   
10  Linda Brännlund  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin            30.13   
11  Sofia Ander  1998  Sala Simsällskap            30.42   
12  Ida Österman  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin            30.48   
13  Alva Werner  1998  Wisby Simsällskap            30.69   
14  Alice Sundberg  1999  Danderyds Sim Club For Swimmin            30.77   
15  Maja Bollbring  1999  Sundsvalls Simsällskap            31.02   
16  Ellen Holmberg  1998  Upsala Simsällskap            31.20   
17  Linnéa Palmqvist  1998  Sala Simsällskap            31.37   
18  Ellinor Grele  1998  Upsala Simsällskap            31.43   
19  Julia Nilsson  1999  Spårvägens Simförening            31.80   
20  Helena Brandt  1999  Danderyds Sim Club For Swimmin            31.86   
21  Paula Oscarsson  1999  Simklubben Ägir            31.90   
22  Henny Reuterskiöld  1999  Danderyds Sim Club For Swimmin            32.17   
23  Cecilia Barrena Forsberg  1999  Kanaans Simsällskap            32.68   
24  Julia Åhlen  1997  Simklubben Ägir            32.72   
25  Ida Asplund  1999  Eskilstuna Simsällskap            32.74   
26  Lina Sundman  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin            33.13   
27  Elin Strand  1998  Eskilstuna Simsällskap            34.05   
28  Erica Boman  1997  Simklubben Ägir            34.76   
29  Saga Abrahamsson  2000  Simklubben Ägir            39.70   
                     
 
Gren 20, 50m Frisim Damer, Finaler 16 - 17 år 
SR: Therese Alshammar (1977) 23.27 2009-11-21 
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1988) 23.82 2012-01-29 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Tove Sparrman  1996  Väsby Simsällskap            27.40   
Josefine Norlin  1996  Väsby Simsällskap            27.92   
Anna Sandäng  1996  Täby Sim            28.09   
Tilda Blick  1996  Sundsvalls Simsällskap            28.29   
Helin Rahim  1995  Spårvägens Simförening            28.60   
Linda Härmat  1996  Tyresö Simsällskap            29.46   
Ida Edin  1996  Spårvägens Simförening            29.49   
Vilma Lagebro  1996  Väsby Simsällskap            29.51   
Lisa Wiklund  1996  Väsby Simsällskap            29.62   
10  Linnea Gilliusson  1995  Örnsköldsviks Allmänna SS            29.74   
11  Ida-Karin Fjällmyr  1995  Simklubben Ena            30.37   
12  Alice Suits  1996  Skuru Idrottsklubb            30.53   
13  Sara Nyström  1995  Tyresö Simsällskap            30.66   
14  Saskia Kuhlins  1996  Spårvägens Simförening            30.67   
15  Annika Toll  1996  Danderyds Sim Club For Swimmin            30.75   
16  Evelina Loftén  1996  Skuru Idrottsklubb            30.98   
17  Mikaela Sigvardsson  1996  Spårvägens Simförening            31.48   
18  Mari Edlert  1995  Upsala Simsällskap            31.80   
19  Molly Bollbring  1996  Sundsvalls Simsällskap            31.84   
20  Emelie Finell  1996  Sundsvalls Simsällskap            32.04   
21  Therese Lundqvist  1996  Simklubben Ägir            34.03   
                     
 
Gren 20, 50m Frisim Damer, Finaler 18 år och äldre 
SR: Therese Alshammar (1977) 23.27 2009-11-21 
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1988) 23.82 2012-01-29 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Julia Pedersen  1993  Simklubben Ena            27.74   
Lisa Johansson  1990  Simklubben Neptun            27.95   
Erika Nyström  1994  Nyköpings Simsällskap            29.28   
Micaela Ödling  1990  Täby Sim            29.46   
Julia Thurfjell  1994  Solna Sundbyberg SS 04            29.49   
Susanna Haverinen  1994  Kanaans Simsällskap            30.43   
Kristin Linngård  1994  Bollnäs Simsällskap            31.91   
Emelie Gyrling  1994  Kanaans Simsällskap            32.32   
Sandra Andersson  1994  Eskilstuna Simsällskap            32.76   
                     
 
Gren 21, 50m Frisim Herrar, Finaler 15 år och yngre 
Sponsor: Norrtelje Resebyrå 
SR: Stefan Nystrand (1981) 20.70 2009-11-15 
SR Juniorer: Stefan Nystrand (1981) 22.01 1999-12-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Axel Bååthe  1997  Skuru Idrottsklubb            26.36   
Gustav Frödeberg  1997  Väsby Simsällskap            26.45   
Benjamin Dzihic  1997  Sundsvalls Simsällskap            26.74   
Rasmus Rantanen  1997  Falu Simsällskap            27.26   
Sean Johansson  1997  Upsala Simsällskap            27.34   
William Svalander  1998  Saltsjöbadens Idrottsförening            27.37   
Karl Gustav Gérnyi  1999  Danderyds Sim Club For Swimmin            27.41   
Johan Norlin  1997  Sundsvalls Simsällskap            27.49   
William Lulek  1998  Skuru Idrottsklubb            27.75   
10  Samuel Törnqvist  1997  Väsby Simsällskap            27.78   
11  Vincent Kiippa  1997  Skuru Idrottsklubb            27.86   
12  Marko Biscevic  1998  Eskilstuna Simsällskap            29.33   
13  Stefan Biscevic  1998  Eskilstuna Simsällskap            29.93   
14  Andre Filipsson  1999  Skuru Idrottsklubb            30.05   
15  Oscar Olsson  1997  Järfälla Simsällskap            30.07   
16  Calle Reutercrona  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin            30.45   
17  Filip Alvgren  1997  Spårvägens Simförening            30.73   
18  Eldin Kadic  1999  Eskilstuna Simsällskap            30.77   
19  Joel Hambraeus  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin            30.99   
20  Benjamin Lindmark  1998  Simklubben Ägir            31.13   
21  Adam Ekblom  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin            32.54   
22  Mattin Zarrabi  1998  Täby Sim            32.76   
23  Alexander Sandin  2000  Simklubben Ägir            33.49   
24  Dante Ekroth  2001  Simklubben Ägir            41.75   
                     
 
Gren 21, 50m Frisim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Norrtelje Resebyrå 
SR: Stefan Nystrand (1981) 20.70 2009-11-15 
SR Juniorer: Stefan Nystrand (1981) 22.01 1999-12-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Marcus Åsberg  1996  Simklubben Ägir            25.82   
Niclas Hvalgren  1995  Södertörns Simsällskap            26.12   
Oliver Hegardt  1996  Danderyds Sim Club For Swimmin            26.12   
Johannes Ålander  1995  Simklubben Ena            26.29   
Alexander Borg  1995  Solna Sundbyberg SS 04            26.37   
Tobias Henriksson  1996  Spårvägens Simförening            26.38   
Marcus Stridfeldt  1995  Södertörns Simsällskap            26.39   
Ossian Lönn  1996  Stockholms Kappsimningsklubb            26.42   
Nicklas Eriksson  1996  Nyköpings Simsällskap            26.52   
10  Carl Eliasson  1995  Tyresö Simsällskap            26.62   
11  Leon Lindström  1996  Danderyds Sim Club For Swimmin            26.66   
12  Andreas Persson  1996  Södertörns Simsällskap            26.93   
13  Henrik Petrov  1996  Tyresö Simsällskap            26.96   
14  Jens Jacob Aabel Nordkvist  1995  Danderyds Sim Club For Swimmin            27.01   
15  Jack Sjölund  1995  Skuru Idrottsklubb            27.09   
16  David Westin  1995  Sala Simsällskap            27.27   
17  Tim Filipsson  1996  Skuru Idrottsklubb            27.58   
18  Eric Lundström  1996  Sundsvalls Simsällskap            27.78   
19  Dominik Jackiewicz  1996  Sundsvalls Simsällskap            27.79   
20  Ossian Ankarberg  1996  Stockholms Kappsimningsklubb            27.87   
21  Alexander Hagelin  1995  Simklubben Ena            27.89   
22  Marcus Stolt  1995  Södertörns Simsällskap            28.02   
23  Adam Gräns  1996  Södertörns Simsällskap            28.75   
24  Samuel Westrin  1996  Sundsvalls Simsällskap            29.16   
                     
 
Gren 21, 50m Frisim Herrar, Finaler 18 år och äldre 
Sponsor: Norrtelje Resebyrå 
SR: Stefan Nystrand (1981) 20.70 2009-11-15 
SR Juniorer: Stefan Nystrand (1981) 22.01 1999-12-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Viktor Doder  1994  Sala Simsällskap            24.34   
Gustav Carlsson  1993  IF Åland            24.67   
Matti Melin  1991  Kanaans Simsällskap            25.27   
Johan Vakoniemi  1985  Tyresö Simsällskap            25.36   
Simon Lund  1989  Södertörns Simsällskap            25.69   
Ernst Winsa  1993  Södertörns Simsällskap            25.98   
Erik Wennerstrand  1993  Sala Simsällskap            26.07   
Christoffer Tolj  1991  Täby Sim            26.09   
Jesper Falk  1994  Skuru Idrottsklubb            26.39   
10  Mikael Assarsson  1994  Täby Sim            26.44   
11  Daniel Ojaste  1994  Spårvägens Simförening            26.69   
12  Tom Honig  1991  Tyresö Simsällskap            26.83   
13  Robin Cederqvist  1989  Wisby Simsällskap            26.85   
14  Daniel Rosenkvist  1987  Kanaans Simsällskap            27.03   
15  Elias Kirilmaz  1994  Järfälla Simsällskap            27.38   
16  Tomas Agrenius  1994  Kanaans Simsällskap            31.14   
                     
 
Gren 22, 50m Bröstsim Damer, Finaler 15 år och yngre 
SR: Emma Igelström (1980) 29.96 2002-04-04 
SR Juniorer: Una Finnman (1988) 30.88 2009-11-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Malin Atran  1998  Järfälla Simsällskap            36.66   
Elin Taraldsson  1997  Väsby Simsällskap            37.31   
Julia Nilsson  1999  Spårvägens Simförening            38.07   
Emma Öhman  1997  Wisby Simsällskap            38.14   
Julia Norlin  1998  Upsala Simsällskap            38.59   
Zhanna Kuhry  1998  Täby Sim            38.98   
Lisa Grundin  1998  Täby Sim            39.22   
Louise Hagström  1998  Stockholms Kappsimningsklubb            39.47   
Sofia Ander  1998  Sala Simsällskap            40.13   
10  Paula Oscarsson  1999  Simklubben Ägir            40.58   
11  Ebba Nylander  1998  Stockholms Kappsimningsklubb            40.67   
12  Linnéa Palmqvist  1998  Sala Simsällskap            41.78   
13  Ida Asplund  1999  Eskilstuna Simsällskap            44.56   
14  Julia Åhlen  1997  Simklubben Ägir            45.63   
15  Cecilia Barrena Forsberg  1999  Kanaans Simsällskap            46.87   
16  Elin Strand  1998  Eskilstuna Simsällskap            47.51   
Saga Abrahamsson  2000  Simklubben Ägir            DSQ   
                     
 
Gren 22, 50m Bröstsim Damer, Finaler 16 - 17 år 
SR: Emma Igelström (1980) 29.96 2002-04-04 
SR Juniorer: Una Finnman (1988) 30.88 2009-11-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Hanna Olsson  1996  Solna Sundbyberg SS 04            35.45   
Matilda Sjödin  1995  Simklubben Ägir            35.50   
Vendela Mörkdal  1995  Skuru Idrottsklubb            35.88   
Matilda Persson  1995  Wisby Simsällskap            36.53   
Sofia Sandholm  1995  Täby Sim            37.69   
Alice Suits  1996  Skuru Idrottsklubb            38.67   
Malin Burman  1996  Upsala Simsällskap            38.98   
Isabella Lian  1996  Skuru Idrottsklubb            39.09   
Emelie Finell  1996  Sundsvalls Simsällskap            39.32   
10  Caroline Älmeby  1996  Stockholms Kappsimningsklubb            41.24   
11  Annika Toll  1996  Danderyds Sim Club For Swimmin            41.38   
                     
 
Gren 22, 50m Bröstsim Damer, Finaler 18 år och äldre 
SR: Emma Igelström (1980) 29.96 2002-04-04 
SR Juniorer: Una Finnman (1988) 30.88 2009-11-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Jennie Sveronius  1994  Bollnäs Simsällskap            35.29   
Erica Granesäter  1984  IF Åland            36.97   
Nathalie Rege  1994  Danderyds Sim Club For Swimmin            36.99   
Kristin Linngård  1994  Bollnäs Simsällskap            42.76   
                     
 
Gren 23, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 15 år och yngre 
SR: Jakob Dorch (1985) 26.55 2009-12-12 
SR Juniorer: Niklas Tour (1989) 27.15 2009-11-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Benjamin Dzihic  1997  Sundsvalls Simsällskap            32.34   
Hannes Hjärne  1997  Skuru Idrottsklubb            34.05   
Gustav Strömbeck  1997  Wisby Simsällskap            35.00   
Eldin Kadic  1999  Eskilstuna Simsällskap            35.66   
Alexander Kubat  1998  Järfälla Simsällskap            36.49   
Vincent Kiippa  1997  Skuru Idrottsklubb            38.36   
Thomas Näslund  1997  Stockholms Kappsimningsklubb            38.62   
William Brand-Larsson  1998  Eskilstuna Simsällskap            39.58   
Marko Biscevic  1998  Eskilstuna Simsällskap            40.24   
10  Joel Hambraeus  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin            40.49   
11  Mattin Zarrabi  1998  Täby Sim            41.62   
12  Alfred Pohl  1997  Stockholms Kappsimningsklubb            41.75   
13  Benjamin Lindmark  1998  Simklubben Ägir            43.11   
13  Sebastian Brand-Larsson  1998  Eskilstuna Simsällskap            43.11   
15  Dante Ekroth  2001  Simklubben Ägir            59.48   
                     
 
Gren 23, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
SR: Jakob Dorch (1985) 26.55 2009-12-12 
SR Juniorer: Niklas Tour (1989) 27.15 2009-11-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Alexander Ozerov  1996  Väsby Simsällskap            31.71   
Niklas Block  1995  Simklubben Ägir            32.97   
Eric Lundström  1996  Sundsvalls Simsällskap            32.99   
Johannes Ålander  1995  Simklubben Ena            33.27   
Henrik Petrov  1996  Tyresö Simsällskap            33.60   
Marcus Åsberg  1996  Simklubben Ägir            33.70   
Samuel Westrin  1996  Sundsvalls Simsällskap            35.19   
Andreas Persson  1996  Södertörns Simsällskap            35.51   
Mårten Melander  1996  Bollnäs Simsällskap            35.69   
10  Jens Jacob Aabel Nordkvist  1995  Danderyds Sim Club For Swimmin            35.78   
11  Alexander Hagelin  1995  Simklubben Ena            36.35   
12  Jack Sjölund  1995  Skuru Idrottsklubb            36.69   
                     
 
Gren 23, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 18 år och äldre 
SR: Jakob Dorch (1985) 26.55 2009-12-12 
SR Juniorer: Niklas Tour (1989) 27.15 2009-11-10 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Johan Vakoniemi  1985  Tyresö Simsällskap            32.32   
Max Eriksson  1994  Solna Sundbyberg SS 04            32.66   
Daniel Ojaste  1994  Spårvägens Simförening            33.19   
Ernst Winsa  1993  Södertörns Simsällskap            33.53   
Lars Hennert  1961  Solna Sundbyberg SS 04            33.59   
Andreas Gustavsson  1994  Väsby Simsällskap            33.90   
Robin Cederqvist  1989  Wisby Simsällskap            34.56   
Johan Pettersson  1994  Upsala Simsällskap            34.68   
                     
 
Gren 24, 800m Frisim Damer, Finaler 15 år och yngre 
Sponsor: Yokohama Scandinavia AB 
SR: Gabriella Fagundez (1985) 8:19.28 2007-12-07 
SR Juniorer: Martina Granström (1991) 8:35.69 2009-11-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Emma Öhman  1997  Wisby Simsällskap    1:09.91  2:23.13  3:37.19  4:51.97  9:44.23   
          6:05.79  7:19.90  8:33.01       
Isabelle Hanson  1998  Järfälla Simsällskap    1:09.59  2:22.48  3:35.99  4:49.81  9:44.75   
          6:03.80  7:17.74  8:31.64       
Linda Lidström  1997  Järfälla Simsällskap    1:09.01  2:21.19  3:35.19  4:49.21  9:50.39   
          6:04.33  7:19.84  8:35.99       
Rebecka Bergström  1997  Solna Sundbyberg SS 04    1:13.40  2:32.09  3:50.89  5:08.65  10:13.97   
          6:26.91  7:43.75  9:00.37       
Eveline Westberg  1997  Sundsvalls Simsällskap    1:10.49  2:26.03  3:43.60  5:02.93  10:21.63   
          6:22.55  7:43.03  9:01.99       
Lina Bergqvist  1998  Sundsvalls Simsällskap    1:11.57  2:27.45  3:45.60  5:05.06  10:23.75   
          6:25.79  7:45.83  9:05.49       
Erica Boman  1997  Simklubben Ägir            DNF   
                     
                     
 
Gren 24, 800m Frisim Damer, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Yokohama Scandinavia AB 
SR: Gabriella Fagundez (1985) 8:19.28 2007-12-07 
SR Juniorer: Martina Granström (1991) 8:35.69 2009-11-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Elin Berggren  1996  Västerås Simsällskap    1:08.59  2:20.32  3:32.62  4:45.63  9:39.13   
          5:58.75  7:12.77  8:26.58       
Louise Åberg  1995  Täby Sim    1:09.62  2:23.89  3:38.17  4:51.69  9:50.29   
          6:05.46  7:21.15  8:37.75       
Emma Bring  1995  Spårvägens Simförening    1:10.32  2:24.67  3:39.41  4:54.44  9:53.01   
          6:09.31  7:24.67  8:40.18       
Danielle Lönnberg  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    1:11.53  2:27.78  3:44.74  5:02.04  10:09.40   
          6:19.48  7:37.59  8:54.00       
Petronella Läckgren  1995  Stockholms Kappsimningsklubb    1:18.90  2:43.21  4:06.24  5:29.65  11:03.64   
          6:54.20  8:17.99  9:42.36       
Therese Lundqvist  1996  Simklubben Ägir    1:24.28  2:51.98  4:21.50  5:52.77  12:01.58   
          7:24.93  8:57.20  10:32.28       
                     
 
Gren 24, 800m Frisim Damer, Finaler 18 år och äldre 
Sponsor: Yokohama Scandinavia AB 
SR: Gabriella Fagundez (1985) 8:19.28 2007-12-07 
SR Juniorer: Martina Granström (1991) 8:35.69 2009-11-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m  400m  Tid  Status 
          500m  600m  700m       











 
Rebecka Lithander  1992  Solna Sundbyberg SS 04    1:08.15  2:18.19  3:28.81  4:41.22  9:27.84   
          5:53.61  7:06.48  8:18.87       
Sandra Andersson  1994  Eskilstuna Simsällskap    1:19.90  2:46.33  4:14.75  5:44.94  11:42.34   
          7:15.74  8:45.84  10:14.87       
                     
 
Gren 25, 400m Frisim Herrar, Finaler 15 år och yngre 
SR: Anders Holmertz (1968) 3:40.81 1990-02-04 
SR Juniorer: Gustav Åberg Lejdström (1992) 3:47.28 2011-10-07 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Axel Bååthe  1997  Skuru Idrottsklubb    1:01.21  2:08.82  3:17.67    4:25.05   
Gustav Swedenborg  1998  Järfälla Simsällskap    1:03.34  2:11.82  3:20.63    4:28.06   
Oskar Ericsson  1997  Täby Sim    1:04.72  2:14.03  3:23.84    4:32.86   
Gustav Frödeberg  1997  Väsby Simsällskap    1:06.51  2:17.00  3:26.69    4:33.03   
Gustav Strömbeck  1997  Wisby Simsällskap    1:05.87  2:16.12  3:26.36    4:33.59   
Daniel Sjöblom Ahlström  1998  Spårvägens Simförening    1:06.76  2:19.65  3:33.60    4:43.97   
Emil Dahlberg  1997  Sundsvalls Simsällskap    1:07.17  2:20.06  3:34.05    4:44.39   
Oliver Freiholtz  1997  Spårvägens Simförening    1:07.30  2:19.40  3:33.22    4:45.48   
Kristoffer Wallenbro  1997  Spårvägens Simförening    1:06.75  2:20.76  3:36.35    4:52.43   
10  Sebastian Modin  1997  Järfälla Simsällskap    1:08.83  2:21.89  3:37.00    4:52.48   
11  Johan Strandberg  1997  Sundsvalls Simsällskap    1:11.93  2:29.20  3:45.94    4:57.32   
12  Andre Filipsson  1999  Skuru Idrottsklubb    1:10.20  2:27.01  3:44.33    4:58.82   
13  Samuel Talback  2000  Järfälla Simsällskap    1:13.19  2:32.64  3:52.99    5:13.16   
14  Stefan Biscevic  1998  Eskilstuna Simsällskap    1:14.35  2:33.90  3:55.61    5:15.37   
15  Carl Walo  1997  Bålsta Simklubb    1:18.56  2:41.61  4:04.37    5:22.04   
16  Fredrik Olsson  1999  Järfälla Simsällskap    1:17.49  2:40.19  4:03.47    5:23.18   
17  Isac Stankiewicz  1998  Bålsta Simklubb    1:18.12  2:43.98  4:10.04    5:31.48   
18  Alexander Sandin  2000  Simklubben Ägir    1:22.14  2:53.43  4:25.87    5:53.16   
                     
 
Gren 25, 400m Frisim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
SR: Anders Holmertz (1968) 3:40.81 1990-02-04 
SR Juniorer: Gustav Åberg Lejdström (1992) 3:47.28 2011-10-07 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Oskar Persson  1995  Wisby Simsällskap    1:00.72  2:05.94  3:12.84    4:19.87   
Fredrik Ekesten  1995  Simklubben Ena    1:02.22  2:10.80  3:19.29    4:23.34   
Anton Lüning  1996  Spårvägens Simförening    1:02.48  2:09.93  3:17.87    4:26.29   
Max Bergh  1996  Väsby Simsällskap    1:02.75  2:11.72  3:21.07    4:28.69   
Denis Marijanovic  1996  Södertörns Simsällskap    1:03.80  2:12.65  3:21.29    4:30.10   
Haider Adel Ali  1995  Spårvägens Simförening    1:02.96  2:11.72  3:22.07    4:34.38   
Adam Rydstedt  1996  Hudiksvalls Simsällskap    1:06.76  2:18.03  3:29.36    4:39.62   
Alexander Hagelin  1995  Simklubben Ena    1:06.50  2:19.15  3:32.80    4:46.31   
Tim Filipsson  1996  Skuru Idrottsklubb    1:06.32  2:19.10  3:32.69    4:49.22   
10  Nicklas Eriksson  1996  Nyköpings Simsällskap    1:09.15  2:24.28  3:41.33    4:56.17   
11  Viktor Villman  1995  Bålsta Simklubb    1:08.62  2:25.92  3:46.61    5:06.83   
12  Simon Arlasjö  1996  Upsala Simsällskap    1:11.83  2:31.61  3:53.21    5:12.39   
                     
 
Gren 25, 400m Frisim Herrar, Finaler 18 år och äldre 
SR: Anders Holmertz (1968) 3:40.81 1990-02-04 
SR Juniorer: Gustav Åberg Lejdström (1992) 3:47.28 2011-10-07 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m  300m    Tid  Status 











 
Tom Honig  1991  Tyresö Simsällskap    1:04.11  2:13.81  3:25.47    4:35.97   
                     
 
Gren 26, 100m Frisim Damer, Finaler 15 år och yngre 
Sponsor: TYR 
SR: Sarah Sjöström (1993) 52.15 2012-01-28 
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 52.15 2012-01-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Emma Varga  1997  Danderyds Sim Club For Swimmin    29.50        1:00.69   
Rebecka Gustafsson  1998  Simklubben Ena    30.88        1:02.14   
Lovisa Malmgren  1997  Spårvägens Simförening    30.38        1:02.89   
Elin Svärd  1998  Falu Simsällskap    30.38        1:03.19   
Frida Berglund  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    30.67        1:03.57   
Malin Wallén  1997  Spårvägens Simförening    31.34        1:03.67   
Pauline Korssell  1997  Täby Sim    30.67        1:03.94   
Klara Wallenbro  1997  Spårvägens Simförening    30.65        1:03.97   
Hanna Sangfelt  1997  Täby Sim    30.67        1:04.03   
10  Enya Mcpheat  1997  Skuru Idrottsklubb    31.19        1:04.39   
11  Sofia von Sydow  1997  Skuru Idrottsklubb    30.97        1:04.52   
12  Frida Hedlund  1999  Sundsvalls Simsällskap    31.85        1:04.72   
13  Lina Bergqvist  1998  Sundsvalls Simsällskap    31.45        1:05.00   
14  Emma Sundstedt  1998  Spårvägens Simförening    31.87        1:05.03   
15  Alice Sundberg  1999  Danderyds Sim Club For Swimmin    31.70        1:05.23   
16  Maja Plars  1998  Järfälla Simsällskap    31.46        1:05.50   
17  Erika Gardelin  1997  Spårvägens Simförening    31.59        1:05.56   
18  Vendela Vicko  1997  Spårvägens Simförening    31.36        1:05.60   
19  Matilda Thurfjell  1997  Solna Sundbyberg SS 04    32.04        1:05.65   
20  Sofia Edlund  1998  Täby Sim    31.72        1:05.95   
21  Linda Brännlund  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    31.75        1:06.27   
22  Alva Werner  1998  Wisby Simsällskap    32.07        1:06.40   
23  Alma Karlsson  1999  Stockholms Kappsimningsklubb    31.47        1:06.48   
24  Eveline Westberg  1997  Sundsvalls Simsällskap    31.86        1:06.73   
25  Ida Österman  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    32.12        1:06.78   
26  Agnes Fährlin  1998  Spårvägens Simförening    32.77        1:08.20   
27  Aline Agnvall  1997  Spårvägens Simförening    32.85        1:08.59   
28  Wilma Tukonen  1998  Spårvägens Simförening    32.84        1:08.63   
29  Alice Franzén  1998  Spårvägens Simförening    33.18        1:08.95   
30  Helena Brandt  1999  Danderyds Sim Club For Swimmin    34.02        1:09.36   
31  Sofia Ander  1998  Sala Simsällskap    32.84        1:09.39   
32  Elin Taraldsson  1997  Väsby Simsällskap    33.09        1:09.61   
33  Maja Bollbring  1999  Sundsvalls Simsällskap    34.31        1:10.11   
34  Paula Oscarsson  1999  Simklubben Ägir    33.17        1:10.30   
35  Zhanna Kuhry  1998  Täby Sim    33.01        1:10.58   
36  Emma Garmelius  1999  Spårvägens Simförening    33.33        1:11.08   
37  Lina Sundman  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    34.72        1:13.94   
                     
 
Gren 26, 100m Frisim Damer, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: TYR 
SR: Sarah Sjöström (1993) 52.15 2012-01-28 
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 52.15 2012-01-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Tove Sparrman  1996  Väsby Simsällskap    28.49        59.28   
Tilda Blick  1996  Sundsvalls Simsällskap    29.10        1:00.89   
Annalee Hogan  1995  Tyresö Simsällskap    29.90        1:02.09   
Julia Thurin  1996  IF Åland    30.14        1:02.23   
Josefin Lantz  1996  Väsby Simsällskap    29.61        1:02.70   
Helin Rahim  1995  Spårvägens Simförening    30.17        1:03.26   
Josefine Norlin  1996  Väsby Simsällskap    30.64        1:03.28   
Ida Edin  1996  Spårvägens Simförening    31.32        1:03.88   
Linda Härmat  1996  Tyresö Simsällskap    31.33        1:04.24   
10  Lisa Wiklund  1996  Väsby Simsällskap    31.08        1:04.71   
11  Saskia Kuhlins  1996  Spårvägens Simförening    31.63        1:07.16   
12  Molly Bollbring  1996  Sundsvalls Simsällskap    33.08        1:08.59   
13  Annika Toll  1996  Danderyds Sim Club For Swimmin    32.20        1:08.86   
14  Evelina Loftén  1996  Skuru Idrottsklubb    32.53        1:08.95   
15  Mari Edlert  1995  Upsala Simsällskap    33.18        1:09.59   
16  Malin Burman  1996  Upsala Simsällskap    32.42        1:10.12   
17  Therese Lundqvist  1996  Simklubben Ägir    36.56        1:17.63   
                     
 
Gren 26, 100m Frisim Damer, Finaler 18 år och äldre 
Sponsor: TYR 
SR: Sarah Sjöström (1993) 52.15 2012-01-28 
SR Juniorer: Sarah Sjöström (1993) 52.15 2012-01-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Lisa Johansson  1990  Simklubben Neptun    29.17        1:00.16   
Julia Pedersen  1993  Simklubben Ena    29.45        1:00.56   
Julia Thurfjell  1994  Solna Sundbyberg SS 04    30.36        1:02.81   
Johanna Wetterborg  1992  Stockholms Kappsimningsklubb    30.20        1:02.91   
Erika Nyström  1994  Nyköpings Simsällskap    31.03        1:04.66   
Susanna Haverinen  1994  Kanaans Simsällskap    31.98        1:08.12   
Emelie Gyrling  1994  Kanaans Simsällskap    33.73        1:10.86   
Rebecka Lithander  1992  Solna Sundbyberg SS 04            DSQ   
                     
 
Gren 27, 100m Frisim Herrar, Finaler 15 år och yngre 
Sponsor: TYR 
SR: Stefan Nystrand (1981) 45.54 2009-11-10 
SR Juniorer: David Larsson (1989) 48.60 2009-11-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Nathaniel Jousefi  1997  Upsala Simsällskap    27.97        58.17   
Sean Zhong  1998  Täby Sim    28.02        58.23   
Rasmus Rantanen  1997  Falu Simsällskap    28.33        58.44   
Karl Gustav Gérnyi  1999  Danderyds Sim Club For Swimmin    28.28        59.73   
Johan Norlin  1997  Sundsvalls Simsällskap    29.16        1:00.29   
Sean Johansson  1997  Upsala Simsällskap    28.58        1:00.60   
Arvid Kjellén  1998  Spårvägens Simförening    28.76        1:01.01   
Joel Severin  1997  Spårvägens Simförening    29.36        1:01.10   
Lukas Steiner  1998  Västerås Simsällskap    29.57        1:01.28   
10  Oliver Freiholtz  1997  Spårvägens Simförening    29.28        1:01.35   
11  William Lulek  1998  Skuru Idrottsklubb    29.03        1:01.79   
12  Vincent Kiippa  1997  Skuru Idrottsklubb    29.61        1:03.30   
13  David Holm-Reise  1997  Spårvägens Simförening    30.11        1:03.37   
14  Axel Gudehn  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    30.19        1:03.82   
15  Oscar Olsson  1997  Järfälla Simsällskap    31.56        1:04.66   
16  Lukas Peterson  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    31.13        1:05.26   
17  Kristoffer Wallenbro  1997  Spårvägens Simförening    30.94        1:05.37   
18  Marko Biscevic  1998  Eskilstuna Simsällskap    31.18        1:05.53   
19  Johan Strandberg  1997  Sundsvalls Simsällskap    32.63        1:08.18   
20  Calle Reutercrona  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    32.63        1:08.39   
21  Filip Alvgren  1997  Spårvägens Simförening    32.83        1:09.20   
22  Samuel Bladin  1999  Järfälla Simsällskap    32.29        1:09.70   
23  Joel Hambraeus  1998  Danderyds Sim Club For Swimmin    33.69        1:09.97   
                     
 
Gren 27, 100m Frisim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: TYR 
SR: Stefan Nystrand (1981) 45.54 2009-11-10 
SR Juniorer: David Larsson (1989) 48.60 2009-11-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Marcus Åsberg  1996  Simklubben Ägir    26.92        56.40   
Henrik Bolle  1996  Järfälla Simsällskap    27.29        56.92   
Denis Marijanovic  1996  Södertörns Simsällskap    27.32        56.93   
Johannes Ålander  1995  Simklubben Ena    27.82        57.11   
Marcus Stridfeldt  1995  Södertörns Simsällskap    27.52        57.39   
Tobias Henriksson  1996  Spårvägens Simförening    27.48        57.50   
Carl Eliasson  1995  Tyresö Simsällskap    27.68        57.76   
Olle Lindberg  1995  Simklubben Ena    28.00        57.93   
Niclas Hvalgren  1995  Södertörns Simsällskap    27.32        57.98   
Ossian Lönn  1996  Stockholms Kappsimningsklubb    27.83        57.98   
11  Oliver Hegardt  1996  Danderyds Sim Club For Swimmin    28.52        58.00   
12  David Stalberg  1996  Södertörns Simsällskap    28.65        58.08   
13  Alexander Borg  1995  Solna Sundbyberg SS 04    27.60        58.25   
14  Leon Lindström  1996  Danderyds Sim Club For Swimmin    27.65        58.27   
15  David Westin  1995  Sala Simsällskap    28.09        59.02   
16  Andreas Persson  1996  Södertörns Simsällskap    28.05        59.03   
17  Jack Sjölund  1995  Skuru Idrottsklubb    28.11        59.17   
18  Dominik Jackiewicz  1996  Sundsvalls Simsällskap    28.44        59.19   
19  Adam Rydstedt  1996  Hudiksvalls Simsällskap    28.44        59.33   
20  Peter Nordbåge  1995  Tyresö Simsällskap    28.15        59.36   
21  Oscar Frisk-Garcia  1996  Väsby Simsällskap    28.54        59.51   
22  Henrik Petrov  1996  Tyresö Simsällskap    28.51        59.58   
23  Alexander Hagelin  1995  Simklubben Ena    28.42        59.68   
24  Eric Lundström  1996  Sundsvalls Simsällskap    28.84        1:00.74   
25  Ossian Ankarberg  1996  Stockholms Kappsimningsklubb    28.96        1:00.98   
26  Marcus Stolt  1995  Södertörns Simsällskap    29.51        1:02.12   
                     
 
Gren 27, 100m Frisim Herrar, Finaler 18 år och äldre 
Sponsor: TYR 
SR: Stefan Nystrand (1981) 45.54 2009-11-10 
SR Juniorer: David Larsson (1989) 48.60 2009-11-28 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Gustav Carlsson  1993  IF Åland    25.61        52.83   
Viktor Doder  1994  Sala Simsällskap    25.62        53.28   
Daniel Clasö  1984  Tyresö Simsällskap    25.51        54.51   
Simon Lund  1989  Södertörns Simsällskap    26.55        55.82   
Matti Melin  1991  Kanaans Simsällskap    27.13        55.93   
Ernst Winsa  1993  Södertörns Simsällskap    26.87        56.22   
Kristian Persson  1993  Södertörns Simsällskap    26.82        56.32   
Christoffer Tolj  1991  Täby Sim    26.77        56.90   
Mikael Assarsson  1994  Täby Sim    27.74        57.67   
10  Erik Wennerstrand  1993  Sala Simsällskap    27.80        58.19   
11  Elias Kirilmaz  1994  Järfälla Simsällskap    28.38        58.44   
12  Jesper Falk  1994  Skuru Idrottsklubb    28.04        59.16   
13  Andreas Gustavsson  1994  Väsby Simsällskap    28.41        59.54   
14  Daniel Ojaste  1994  Spårvägens Simförening    28.92        1:01.15   
                     
 
Gren 28, 200m Bröstsim Damer, Finaler 15 år och yngre 
Sponsor: Hansson Annons AB 
SR: Joline Höstman (1988) 2:19.28 2009-12-12 
SR Juniorer: Joline Höstman (1988) 2:22.02 2008-11-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Malin Atran  1998  Järfälla Simsällskap    38.19  1:20.62  2:03.83    2:49.54   
Emma Öhman  1997  Wisby Simsällskap    40.01  1:25.57  2:11.42    2:56.67   
Julia Nilsson  1999  Spårvägens Simförening    40.81  1:26.90  2:13.90    3:00.83   
Alice Sundberg  1999  Danderyds Sim Club For Swimmin    42.75  1:29.53  2:17.71    3:03.29   
Amanda Fredriksson  1998  Järfälla Simsällskap    41.62  1:28.16  2:16.61    3:03.60   
Cornelia Eklund  2000  Järfälla Simsällskap    42.93  1:29.91  2:17.19    3:05.02   
Louise Hagström  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    42.01  1:29.17  2:17.37    3:05.77   
Julia Norlin  1998  Upsala Simsällskap    42.02  1:30.02  2:18.58    3:05.79   
Sofia Ander  1998  Sala Simsällskap    42.52  1:30.72  2:19.10    3:06.97   
10  Lisa Grundin  1998  Täby Sim    40.94  1:28.49  2:18.21    3:07.46   
11  Tilde Levander  2000  Järfälla Simsällskap    43.18  1:31.65  2:20.40    3:08.96   
12  Ebba Nylander  1998  Stockholms Kappsimningsklubb    43.29  1:33.56  2:25.70    3:18.58   
13  Ida Asplund  1999  Eskilstuna Simsällskap    46.99  1:39.62  2:33.39    3:26.44   
14  Elin Strand  1998  Eskilstuna Simsällskap    49.23  1:44.53  2:40.02    3:35.00   
                     
 
Gren 28, 200m Bröstsim Damer, Finaler 16 - 17 år 
Sponsor: Hansson Annons AB 
SR: Joline Höstman (1988) 2:19.28 2009-12-12 
SR Juniorer: Joline Höstman (1988) 2:22.02 2008-11-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Matilda Persson  1995  Wisby Simsällskap    37.51  1:19.54  2:03.01    2:47.04   
Josefin Lantz  1996  Väsby Simsällskap    37.96  1:20.79  2:05.16    2:48.49   
Matilda Sjödin  1995  Simklubben Ägir    37.21  1:20.16  2:04.68    2:49.53   
Hanna Olsson  1996  Solna Sundbyberg SS 04    38.63  1:22.13  2:06.66    2:50.83   
Vendela Mörkdal  1995  Skuru Idrottsklubb    37.14  1:20.28  2:06.66    2:54.48   
Isabella Lian  1996  Skuru Idrottsklubb    39.52  1:23.86  2:09.84    2:56.96   
Caroline Älmeby  1996  Stockholms Kappsimningsklubb    42.66  1:29.12  2:15.95    3:02.02   
Ida-Karin Fjällmyr  1995  Simklubben Ena    41.28  1:29.44  2:17.05    3:03.95   
Mikaela Sigvardsson  1996  Spårvägens Simförening    40.66  1:26.12  2:13.69    3:04.20   
                     
 
Gren 28, 200m Bröstsim Damer, Finaler 18 år och äldre 
Sponsor: Hansson Annons AB 
SR: Joline Höstman (1988) 2:19.28 2009-12-12 
SR Juniorer: Joline Höstman (1988) 2:22.02 2008-11-27 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Jennie Sveronius  1994  Bollnäs Simsällskap    37.84  1:20.74  2:03.73    2:45.88   
Erica Granesäter  1984  IF Åland    37.85  1:20.54  2:04.09    2:48.91   
Lisa Magnusson  1994  Bollnäs Simsällskap    38.84  1:22.17  2:06.95    2:51.88   
Nathalie Rege  1994  Danderyds Sim Club For Swimmin    38.27  1:21.69  2:06.78    2:52.56   
                     
 
Gren 29, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 15 år och yngre 
SR: Martin Gustavsson (1980) 2:07.66 2003-03-15 
SR Juniorer: Anton Lagerqvist (1991) 2:09.63 2009-12-12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Benjamin Dzihic  1997  Sundsvalls Simsällskap    34.04  1:12.87  1:53.12    2:33.15   
Hannes Hjärne  1997  Skuru Idrottsklubb    36.27  1:16.86  1:58.38    2:40.27   
Gustav Strömbeck  1997  Wisby Simsällskap    36.36  1:18.19  2:00.06    2:42.16   
Eldin Kadic  1999  Eskilstuna Simsällskap    36.77  1:18.39  2:01.52    2:44.71   
Joel Severin  1997  Spårvägens Simförening    37.06  1:20.18  2:06.71    2:55.28   
Alexander Kubat  1998  Järfälla Simsällskap    38.84  1:24.23  2:11.03    2:57.05   
Samuel Talback  2000  Järfälla Simsällskap    40.93  1:26.83  2:13.11    2:59.73   
William Brand-Larsson  1998  Eskilstuna Simsällskap    41.16  1:27.22  2:14.74    3:01.31   
Hugo Swanepoel  1998  Järfälla Simsällskap    41.00  1:26.90  2:15.85    3:05.14   
10  Fredrik Olsson  1999  Järfälla Simsällskap    43.03  1:30.85  2:18.50    3:05.86   
11  Thomas Näslund  1997  Stockholms Kappsimningsklubb    42.33  1:29.96  2:19.19    3:07.56   
12  Stefan Biscevic  1998  Eskilstuna Simsällskap    41.08  1:30.29  2:21.50    3:13.51   
13  Sebastian Brand-Larsson  1998  Eskilstuna Simsällskap    45.31  1:36.90  2:28.45    3:18.58   
14  Alfred Pohl  1997  Stockholms Kappsimningsklubb    44.69  1:35.03  2:27.02    3:19.06   
15  Elias Fröde  2001  Järfälla Simsällskap    45.23  1:38.87  2:32.44    3:24.95   
                     
 
Gren 29, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 16 - 17 år 
SR: Martin Gustavsson (1980) 2:07.66 2003-03-15 
SR Juniorer: Anton Lagerqvist (1991) 2:09.63 2009-12-12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Calle Westberg  1995  Täby Sim    34.79  1:14.30  1:54.49    2:34.54   
Niklas Block  1995  Simklubben Ägir    33.95  1:13.38  1:54.10    2:35.20   
Alexander Ozerov  1996  Väsby Simsällskap    34.41  1:13.65  1:54.44    2:35.29   
Oskar Nilsson  1995  Täby Sim    35.49  1:15.07  1:55.36    2:36.62   
Mårten Melander  1996  Bollnäs Simsällskap    37.83  1:21.86  2:06.30    2:51.02   
                     
 
Gren 29, 200m Bröstsim Herrar, Finaler 18 år och äldre 
SR: Martin Gustavsson (1980) 2:07.66 2003-03-15 
SR Juniorer: Anton Lagerqvist (1991) 2:09.63 2009-12-12 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m  100m  150m    Tid  Status 











 
Max Eriksson  1994  Solna Sundbyberg SS 04    35.37  1:14.85  1:54.52    2:33.03   
Andreas Gustavsson  1994  Väsby Simsällskap    35.74  1:15.04  1:55.59    2:38.03   
Robin Cederqvist  1989  Wisby Simsällskap    35.08  1:15.63  1:57.63    2:40.16   
Johan Pettersson  1994  Upsala Simsällskap    35.86  1:16.47  1:59.01    2:42.46   
                     
 
Gren 30, 4X200m Frisim Damer, Finaler 0 år och äldre 
SR: Väsby SS (1900) 7:51.65 2010-12-04 
SR Juniorer: Södertörns SS (1900) 8:05.07 2009-01-31 
 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    100m  200m      Tid  Status 











 
Sundsvall Damer Lag 1  1999  Sundsvalls Simsällskap            9:06.85   
  Tilda Blick  1996      1:04.79  2:12.67      2:12.67   
  Lina Bergqvist  1998      1:07.29  2:16.63      4:29.30   
  Eveline Westberg  1997      1:06.16  2:18.91      6:48.21   
  Frida Hedlund  1999      1:04.30  2:18.64      9:06.85   
                     
Danderyd Damer Lag 1  1997  Danderyds Sim Club For Swimmin            9:11.36   
  Emma Varga  1997      1:04.80  2:13.30      2:13.30   
  Linda Brännlund  1998      1:09.45  2:24.85      4:38.15   
  Alice Sundberg  1999      1:06.68  2:18.12      6:56.27   
  Frida Berglund  1998      1:05.06  2:15.09      9:11.36   
                     
Spårvägen Lag 2 Flickor  1996  Spårvägens Simförening            9:19.59   
  Lovisa Malmgren  1997      1:05.85  2:17.30      2:17.30   
  Malin Wallén  1997      1:07.59  2:18.86      4:36.16   
  Erika Gardelin  1997      1:08.83  2:25.98      7:02.14   
  Klara Wallenbro  1997      1:06.86  2:17.45      9:19.59   
                     
Järfälla S Damer Lag 1  160  Järfälla Simsällskap            9:22.00   
  Isabelle Hanson  1998      1:06.74  2:17.56      2:17.56   
  Linda Lidström  1997      1:08.23  2:18.09      4:35.65   
  Maja Plars  1998      1:11.06  2:26.89      7:02.54   
  Malin Atran  1998      1:06.52  2:19.46      9:22.00   
                     
Spårvägen Lag 1 Flickor  1996  Spårvägens Simförening            9:22.15   
  Ida Edin  1996      1:07.29  2:16.33      2:16.33   
  Emma Bring  1995      1:06.59  2:17.25      4:33.58   
  Saskia Kuhlins  1996      1:10.61  2:27.75      7:01.33   
  Helin Rahim  1995      1:07.57  2:20.82      9:22.15   
                     
Spårvägen Lag 3  1998  Spårvägens Simförening            10:00.05   
  Emma Sundstedt  1998      1:09.35  2:20.97      2:20.97   
  Vendela Vicko  1997      1:08.42  2:28.51      4:49.48   
  Mikaela Sigvardsson  1996      1:12.80  2:36.07      7:25.55   
  Agnes Fährlin  1998      1:11.53  2:34.50      10:00.05   
                     
Danderyd Damer Lag 2  1997  Danderyds Sim Club For Swimmin            10:03.88   
  Nathalie Rege  1994      1:09.08  2:22.44      2:22.44   
  Ida Österman  1998      1:11.31  2:29.75      4:52.19   
  Henny Reuterskiöld  1999      1:12.90  2:32.99      7:25.18   
  Lina Sundman  1998      1:14.60  2:38.70      10:03.88   
                     
SK Ägir Damer Lag 1  1997  Simklubben Ägir            DNS